Укр
Укр Eng Рус

Визначення хлорпирифосу та хлорпирифос-метилу в агро продукції відповідно до нових європейських вимог

З 13 листопада набувають чинності нові ліміти максимально допустимого вмісту найпоширеніших у нас пестицидів, з діючими речовинами – хлорпірифос та хлорпірифос-метил.

Процес ухвалення нових лімітів розпочався ще 6 грудня 2019 року, коли на засіданні постійної комісії з рослин, тварин , продуктів харчування та кормів (Комітет PAFF) держави-члени проголосували за два проекти, що пропонували не поновлювати затвердження хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу. Першопричиною цього стали висновки EFSA, опубліковані ще у липні 2019 року щодо можливого ризику для здоров’я людей, який спричиняється наявністю залишків хлорпірифосу у харчовій продукції. Згідно з цими висновками, хлорпірифос є небезпечною для здоров’я речовиною, що спричинює шкоду навіть у найнижчих концентраціях. Він дуже негативно впливає на розвиток та спричиняє неврологічні розлади у немовлят, якщо мати вживала продукти з вмістом цього пестициду протягом вагітності. Навіть найменші концентрації хлорпірифосу у лабораторних дослідженнях показували нейротоксичний ефект, що робить заборону його використання більш ніж зрозумілою.

Європейська Комісія офіційно ухвалила це Положення 10 січня 2020 року. Це значить, що держави-члени повинні протягом одного місяця відкликати всі дозволи на засоби захисту рослин, що містять вказані активні речовини. Держави-члени ЄС мали короткий пільговий період для остаточного зберігання, утилізації та використання (максимум 3 місяці). Після цього такі засоби захисту рослин більше не можна розміщувати на ринку або використовувати на терторії ЄС.

Європа не єдина, хто звернув увагу на токсичність хлорпірифосу. США також поступово забороняють його використання у деяких штатах, і, зважаючи на його доведену токсичність, це має згодом стати тенденцією у всьому світі.

Водночас, хлорпірифос є ефективним і дуже поширеним в Україні пестицидом, що успішно захищає рослини від шкідників та використовується в обробці й дезинфекції зерносховищ.

З 13 листопада мінімальний допустимий вміст хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу у всіх видах харчової продукції, що експортується або реалізується у країнах ЄС, має бути нижчим за 0,01 мг/кг.

Нові ліміти вмісту хлорпірифос та хлорпірифос-метилу: чому це важливо для українського виробника

Чому це так важливо для нас? Європа – важливий торговельний партнер України, куди експортується близько третини всього експорту сільськогосподарської продукції. Тенденція ж до заборони залишків токсичних речовин у харчовій продукції у інших країнах буде тільки посилюватись, тому можуть постраждати й інші дві третини експорту продукції АПК.

Поступово хлорпірифос та хлорпірифос-метил значно зменшать свою присутність на ринку. Наприклад, один з найбільших виробників цього пестициду – Corteva Agriscienceзупиняє випуск цих препаратів. Навіть у нас з часом можуть переглянути дозволені норми їхнього вмісту, і це дуже допоможе покращити якість харчових продуктів як для кінцевих споживачів в Україні, так і для експортних партій продукції.

До 13 листопада 2020 року хлорпірифос допускався у різних видах агроподукції у концентраціях від 0,01 мг/кг до цілих 5 мг/кг у деяких спеціях. Для найбільш поширених у нас експортних культур його максимальний вміст сягав 0,1 мг/кг у сої, 0,05 мг/кг у кукурузі та 0,5 мг/кг у пшениці – що давало змогу отримувати продукт, вміст токсичних речовин в якому не перевищував допустимих норм (за умови правильної обробки полів). І навіть при цих досить високих лімітах за 2020 рік було зафіксовано понад 38 випадків перевищення вмісту хлорпірифосу у ЄС.

Зараз більшість виробників зіштовхнулась з необхідністю додаткової перевірки своєї продукції, аби не мати фінансових втрат через штрафи та зниження цін у майбутньому.

Як у цій ситуації краще вчинити – купувати та встановлювати у своїй лабораторії обладнання для самостійного тестування чи віддавати свої зразки на аналіз до контрактної лабораторії? Єдиного правильного та універсального рішення цього питання немає. Все залежить від багатьох факторів, і кожен власних замислиться й ретельно вирахує, що буде більш економічно доцільно саме в його випадку. Найкращі позиції наразі у тих експортерів, хто має власні поля і заздалегідь перестав використовувати пестициди з вмістом хлорпирифосу, а отже на 100% впевнений в якості своєї продукції. Для них цього року фактично нічого не зміниться. Але використання хлорпірифосу економічно доцільне, внаслідок його ефективності та вартості, тому навіть ці виробники зацікавлені у виявленні оптимальних умов обробки, при яких у кінцеву продукцію залишки пестициду не потрапляють. А це знову таки потребує або витрат на самостійні дослідження, або замовлення такого дослідження у відповідній лабораторії.

Перевірка на хлорпірифос майже завжди входить у мультипестицидні аналізи, що пропонують великі контрактні лабораторії в Україні. Оскільки партії, що експортуються з України, завжди супроводжуються розширеними протоколами аналізу, ви у будь-якому випадку дізнаєтесь, скільки хлорпірифосу у вашій продукції. Питання у тому, що дізнатись про перевищення вмісту в останній момент – автоматично означає зазнати чималих збитків, за які можна обладнати не одну лабораторію. Водночас тестувати кожну вхідну партію товару на мультипестицидному скринінгу у зовнішній лабораторії теж потребує значних видатків і може вплинути на кінцеву вартість вашого товару. З огляду на це, дедалі частіше виробники роблять вибір на користь розширення власної лабораторії.

Методи контролю вмісту пестициду та їхня вартість

Першим і найдешевшим з точки зору придбання обладнання є газова хроматографія з селективними детекторами. Селективні детектори – це ті детектори, які «бачать» лише певні хімічні елементи. Наприклад, елементи галогенового ряду, азот, сірка чи фосфор. Суть методу полягає в розділенні екстракту, який ви отримуєте після підготовки вашої проби на спеціальній колонці, і подальшому вимірюванні інтенсивності сигналу розділених компонентів на детекторі. Єдиним параметром, за яким ви визначаєте, що та речовина, яку ви детектували, є саме тою речовиною, що ви шукали – це час, за який цей компонент «добігає» до детектору. Ви порівнюєте час утримання стандарту вашої речовини з часом утримання речовини у вашому зразку. При цьому, використовуючи селективні детектори, ви одночасно спрощуєте собі роботу, бо вони бачать лише, наприклад, фосфорвмісні сполуки, і це дає більше впевненості в отриманому результаті.

Водночас, треба завжди зважати на те, що зернові мають досить багатий та різноманітний склад, що може негативно вплинути на якість ваших результатів. Звісно, можна спробувати використовувати спрощені підготовки зразків для отримання «приблизного» результату й ризикувати відхиленням насправді якісної партії. Або допущенням партії з незначним перевищенням вмісту. Однак за правильного підходу підготовка зразка має бути ретельною та максимально виключати зайві компоненти з вашої продукції, залишаючи найменшу можливу кількість компонентів, які можуть заважати здійснювати аналіз . Така підготовка зразка досить трудомістка, і може тривати весь день. Далеко не всі можуть собі дозволити так довго чекати під час приймання продукції. До того ж, якісна підготовка зразка потребує більше реагентів та витратних матеріалів, що збільшує собівартість такого аналізу. Крім того, вочевидь, наш ринок швидко пристосується до реалій сьогодення і перестане використовувати хлорпірифос хоча б для експортних партій продукції. При цьому використання селективних детекторів для інших завдань вкрай обмежене, тому такий прилад рано чи пізно стане використовуватись лише час від часу, і тільки для перевірки нових постачальників. Але це ідеальний варіант для виробників, які прагнуть максимально мінімізувати свої витрати і при цьому не мають великого потоку зразків.

Ми пропонуємо готове, доступне за ціною рішення для визначення хлорпірифосу на базі газового хроматографа Trace 1310 виробництва компанії Thermo Scientific. Він має надчутливий селективний детектор та можливість налаштування методу визначення у вашій лабораторії для максимально швидкого запуску приладу в роботу.

Газова хроматографія з мас-спектрометричним детектуванням

Другим варіантом, вже більш дорогим, є газова хроматографія з мас-спектрометричним детектуванням. Мас-спектрометр – універсальний та селективний детектор, який дозволяє точно визначати компоненти. Крім вже знайомого з попереднього методу часу утримання компонента, тут додається інформація про співвідношення маси до заряду компонента, що визначається. За виконання певних вимог до отриманих результатів, це дозволяє вже набагато впевненіше стверджувати, що отриманий компонент – це і є хлорпірифос. Універсальність цього детектору дає змогу легко налаштовувати його для широкого переліку інших завдань, що дозволить легко додати до переліку аналізів і деякі інші пестициди. Але ця універсальність одночасно є і недоліком, оскільки детектор «бачить» набагато більше залишкових компонентів матриці. Це знижує чутливість визначення, оскільки шум, що створюють ці компоненти, може стати на заваді визначенню цільової концентрації. Саме через це спрощення підготовки зразка у порівнянні з попереднім методом можливе лише дуже обмежено. Тому і собівартість аналізу, і час отримання результату не дуже змінюються у порівнянні з попереднім методом. Концентрація, встановлена для хлорпірифосу, одна з мінімальних і вимагає значної чутливості від методу визначення. Цей варіант чудово підійде для тих, хто не має великого потоку зразків, але прагне визначати не лише 1-2 компоненти, і хоче бути готовим до можливих майбутніх змін.

Ми пропонуємо чудове рішення для визначення хлорпірифосу на базі газового хроматографа Trace 1310 з найчутливішим мас-спектрометричним детектором ISQ7000 виробництва компанії Thermo Scientific, з налаштуванням методу визначення хлорпірифосу у вашій лабораторії для мінімізації витрат часу та швидкого отримання результатів.

Метод газової тандемної квадрупольної мас-спектрометрії

Ще одним поширеним методом для аналізу залишків пестицидів в харчовій продукції та об’єктах довкілля (повітря, вода, грунт), є газова тандемна квадрупольна мас-спектрометрія (ГХ-МС/МС). Вартість обладнання ГХ-МС/МС може перевищувати вартість звичайного газового хроматографу у 4-6 разів, що вимагає значних інвестицій на початковій стадії закупівлі. При цьому, завдяки подвійній «фільтрації» молекул, що ми хочемо визначити, цей прилад спрощує підготовку зразків, просто відкидаючи більшість компонентів, що заважають. Саме цей метод використовують майже всі випробувальні лабораторії, в яких ви отримуєте протоколи аналізу. Саме цей метод використовує у своїй діяльності випробувальний центр Державного підприємства “Науковий центр превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки імені академіка Л.І. Медведя Міністерства охорони здоров’я України”. Цей метод пройшов етап валідації для визначення хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу на таких матрицях як пшениця, ріпак, соя, соняшник, кукурудза та соняшникова олія і буде найближчим часом буде затверджений для офіційного використання на території України з випуском методичних вказівок з підготовки зразків та проведення аналізу. Розроблений метод провалідований відповідно до критеріїв європейського керівництва з валідації методів та процедур контролю якості аналізу залишків пестицидів у харчовій продукції та кормах SANTE/12682/2019, що чинний з 01.01.2020. Слід зауважити, що підготовка зразків за цим методом (модифікований метод QuEChERS за EN 15662) забирає приблизно 40 хв, що дає можливість забезпечити дуже швидке отримання результатів аналізу. Ті, хто знайомий з цим методом, знають, що витрати розчинників у цьому випадку мінімальні, самі набори для очистки недорогі – а це означає, що собівартість аналізу одного зразку нижча. Тобто завдяки використанню більш дорогого обладнання ми отримуємо дешевший та швидший аналіз. При цьому витрати на утримання такого обладнання не дуже відрізняються від витрат утримання звичайного хроматографа. А отже при великому потоці зразків завдяки пропускній здатності та собівартості аналізу, прилад через деякий проміжок часу може вийти на одну сумарну вартість зі звичайним газовим хроматографом. Але, це є правдою лише тоді, коли кількість зразків для аналізу дійсно велика, і такий варіант наврядчи буде кращим для 2-5 аналізів на добу та без необхідності видавати результат за максимально короткий проміжок часу.

Перевагою цього приладу є надзвичайна мультизадачність, поєднана з відмінною чутливістю і набагато простішими вимогами до підготовки зразків. При необхідності можна налаштувати методику мультикомпонентного скринінгу на 100-200-300 і більше пестицидів у одному методі, включаючи хлорпірифос, які зазвичай йдуть разом з поставкою TSQ9000 від Thermo. Або налаштувати спрощену швидку методику визначення 3MCPD, 2MCPD та гліцидолу, визначати інші органічні контаміанти у вашій продукції. Ця мультизадачність забезпечить активне використання приладу ще довго після того, як хлорпірифос перестане бути актуальним.

АЛТ Україна” постачає готовий до роботи аналізатор пестицидів на базі газового хроматографа Trace 1310 з тандемним квадрупольним мас-спектрометричним детектором TSQ9000 і забезпечує навчання персоналу вашої лабораторії методу визначення хлорпірифосу.

Аналіз методом рідинної хроматографії з тандемним мас-спектрометричним детектуванням

Аналіз методом рідинної хроматографії з тандемним мас-спектрометричним детектуванням – ще один дієвий спосіб визначення вмісту забороненого пестициду в продукції. Це найдорожчий з описаних тут рутинних методів. Підготовка проби трохи простіша й дешевша. Хлорпірифос є стандартним пестицидом у мультиметоді, і така покупка доцільна лише тоді, коли прилад буде використовуватись не тільки для його визначення – саме через високу вартість приладу. Але максимальна тривалість аналізу на цьому приладі (метод на 400 пестицидів і більше) – близько 15 хв. При цьому хлорпірифос виходить приблизно на 9 хвилині. Тобто при зменшенні кількості компонентів в аналізі результат можна очікувати набагато швидше, ніж при будь-якому іншому методі. Можливості методу (перелік пестицидів, що можна ним аналізувати) – ширші. Цей метод є найдешевшим за собівартістю витратних матеріалів і реактивів і одночасно швидким для визначення мікотоксинів (всіх необхідних в одному аналізі). Такий прилад буде актуальним для лабораторій, що планують не тільки робити аналізи на потреби виробництва, але й отримувати додатковий прибуток, аналізуючи зразки інших організацій. Втім, для таких лабораторій існують свої вимоги, що вже зовсім інша історія.

Компанія “АЛТ Україна” пропонує найкраще готове «рішення з коробки» для мультикомпонентного аналізу пестицидів з набором витратних матеріалів та прописаними протоколами підготовки зразків, методикою ВЕРХ, мас-спектрометричними налаштуваннями та готовими шаблонами звітів на базі рідинного хроматографу Vanquish та трьохквадрупольного мас-спектрометричного детектора TSQ Quantis виробництва компанії Thermo Scientific.

Фахівці ТОВ “АЛТ Україна ЛТД” готові запропонувати метод визначення хлорпірифосу, оптимальний саме для вашого бізнесу. Підбираючи методи та відповідне обладнання для кожного клієнта індивідуально, ми враховуємо особливості виробництва, робочих процесів та орієнтуємось винятково на потреби підприємтсва.

Будьте в курсі новин

    A