Укр
Укр Eng Рус

Реінфузія крові: застосування, обладнання

Реінфузія (аутогемотрансфузія) — це збір, обробка та зворотне переливання власної крові (власних еритроцитів) пацієнта з метою компенсації її втрат під час операції або в післяопераційний період. Є альтернативою переливання крові від донора. Для процедури застосовують сучасне спеціалізоване обладнання. Наприклад, апарат для реінфузії Cell Saver Elite + .

Реінфузія крові та її відмінність від переливання донорської крові

Отримання пацієнтом донорської крові зазвичай вважається процедурою з мінімальними ризиками. Перед переливанням кров проходить ретельне дослідження в спеціалізованій лабораторії. Однак з огляду на поширеність таких захворювань, як ВІЛ і гепатит С, та погане оснащення медустанов у країнах, що розвиваються, ризики при гомологічній трансфузії зростають. А в розвинених країнах взяття, зберігання й переливання донорської крові часто пов’язане з високими фінансовими витратами. Тому наразі також використовується альтернативний варіант стабілізації після крововтрати у пацієнта під час або після операції — реінфузія.

Аутогемотрансфузія, або реінфузія крові — це один з методів, що дозволяє скоротити кількість переливань від донорів. Одночасно розв’язуються такі питання, як сумісність і безпека. Переливання пацієнтові власних еритроцитів дає можливість уникнути ризиків несумісної гемотрансфузії або передачі інфекційного захворювання. Також немає потреби у визначенні групи крові, резус-фактора та отримання деяких інших лабораторних даних для ухвалення фахівцем рішення про можливість проведення реінфузії.

переваги аутогемотрансфузії

переваги аутогемотрансфузії

Інші переваги аутогемотрансфузії:

 1. Кров переливають майже відразу після збору (на відміну від донорської крові), що скорочує час перебування пацієнта в стаціонарі
 2. Реципієнт отримує «свіжі» еритроцити, які «працюють» так само як і до крововтрати
 3. Немає потреби в застосуванні гемоконцентраторів
 4. Ризик анемії після операції зведений до мінімуму
 5. Є можливість видалити антикоагулянт, продукти розпаду, гемоглобін, ліпіди, позаклітинний калій
 6. Реінфузію можна використовувати при дренажі в палаті реанімації

Аутологічна реінфузія: процедура та обладнання

Як відбувається збір і зворотне переливання власних еритроцитів пацієнта? Кров збирають з операційної рани під час хірургічного втручання. Потім її змішують з антикоагулянтом для виключення згортання й обробляють. Процес обробки включає гемоконцентрацію та відмивання клітин за допомогою спеціального фізіологічного розчину. Відходи (тромбоцити, плазму, антикоагулянт тощо) при відмиванні еритроцитів видаляють. Так отримують аутологічну кров, повністю готову до зворотної передачі реципієнту.

Для того, щоб зробити процедуру ефективнішою, безпечнішою та швидшою, застосовують спеціальне обладнання для аутогемотрансфузії. Використання не апаратних методів сьогодні допускається лише у виняткових випадках (наприклад, для порятунку життя пацієнта при масивній внутрішній кровотечі та відсутності донорської крові). У звичайній хірургічній практиці безапаратний збір еритроцитів неприпустимий. Це обумовлено високими ризиками вторинних ускладнень, пов’язаних з тим, що кров з рани при ручній реінфузії не проходить достатню обробку (лише просту фільтрацію).

З іншого боку, обробка крові за допомогою спеціального апарату — багаторазове відмивання стерильними розчинами й подальша сепарація в камері центрифуги — дає можливість усунути всі небажані компоненти (вільний гемоглобін, зруйновані еритроцити, тромбоцити й лейкоцити, різні біологічно активні речовини). Як результат, пацієнт отримує повністю безпечні аутоеритроцити.

Наразі найбільше поширення отримав апарат для аутогемотрансфузії Cell Saver. Cell Saver Elite +останнє досягнення в сфері систем аутотрансфузії від компанії Haemonetics, що об’єднало ключові переваги минулих поколінь. Застосування такого апарату дає можливість відмовитися від донорського переливання або як мінімум скоротити кількість таких процедур, а також покращити для пацієнта проходження післяопераційного періоду.

Переваги системи Cell Saver Elite +:

 • можливість записувати та зберігати в системі дані понад 100 процедур;  
 • можливість відстежувати та аналізувати дані за допомогою записів, що завантажені безпосередньо на ПК;
 • виняткова ефективність зниження вмісту жиру – до 99%;
 • технологія SmartSuction підвищує можливість повторного введення більшої кількості життєздатних еритроцитів та підтримує оптимальну силу всмоктування.

Панель управління апаратом зручна та проста. На дисплеї зображена вся інформація, налаштування системи здійснюється згідно з підказками.

Юрій Довгань

Провідний спеціаліст відділу трансфузіології та служби крові

Спеціалізація: рішення для трансфузіології, ендоскопія.

Будьте в курсі новин

  A