Укр
Рус Укр Eng

Реінфузія крові: застосування, обладнання

Реінфузія (аутогемотрансфузія) — це збір, обробка та зворотне переливання власної крові (власних еритроцитів) пацієнта з метою компенсації її втрат під час операції або в післяопераційний період. Є альтернативою переливання крові від донора. Для процедури застосовують сучасне спеціалізоване обладнання. Наприклад, апарат для реінфузії Cell Saver 5 +.

Реінфузія крові та її відмінність від переливання донорської крові

Отримання пацієнтом донорської крові зазвичай вважається процедурою з мінімальними ризиками. Перед переливанням кров проходить ретельне дослідження в спеціалізованій лабораторії. Однак з огляду на поширеність таких захворювань, як ВІЛ і гепатит С, та погане оснащення медустанов у країнах, що розвиваються, ризики при гомологічній трансфузії зростають. А в розвинених країнах взяття, зберігання й переливання донорської крові часто пов’язане з високими фінансовими витратами. Тому наразі також використовується альтернативний варіант стабілізації після крововтрати у пацієнта під час або після операції — реінфузія.

Аутогемотрансфузія, або реінфузія крові — це один з методів, що дозволяє скоротити кількість переливань від донорів. Одночасно розв’язуються такі питання, як сумісність і безпека. Переливання пацієнтові власних еритроцитів дає можливість уникнути ризиків несумісної гемотрансфузії або передачі інфекційного захворювання. Також немає потреби у визначенні групи крові, резус-фактора та отримання деяких інших лабораторних даних для ухвалення фахівцем рішення про можливість проведення реінфузії.

переваги аутогемотрансфузії

переваги аутогемотрансфузії

Інші переваги аутогемотрансфузії:

 1. Кров переливають майже відразу після збору (на відміну від донорської крові), що скорочує час перебування пацієнта в стаціонарі
 2. Реципієнт отримує «свіжі» еритроцити, які «працюють» так само як і до крововтрати
 3. Немає потреби в застосуванні гемоконцентраторів
 4. Ризик анемії після операції зведений до мінімуму
 5. Є можливість видалити антикоагулянт, продукти розпаду, гемоглобін, ліпіди, позаклітинний калій
 6. Реінфузію можна використовувати при дренажі в палаті реанімації

Аутологічна реінфузія: процедура та обладнання

Як відбувається збір і зворотне переливання власних еритроцитів пацієнта? Кров збирають з операційної рани під час хірургічного втручання. Потім її змішують з антикоагулянтом для виключення згортання й обробляють. Процес обробки включає гемоконцентрацію та відмивання клітин за допомогою спеціального фізіологічного розчину. Відходи (тромбоцити, плазму, антикоагулянт тощо) при відмиванні еритроцитів видаляють. Так отримують аутологічну кров, повністю готову до зворотної передачі реципієнту.

Для того, щоб зробити процедуру ефективнішою, безпечнішою та швидшою, застосовують спеціальне обладнання для аутогемотрансфузії. Використання не апаратних методів сьогодні допускається лише у виняткових випадках (наприклад, для порятунку життя пацієнта при масивній внутрішній кровотечі та відсутності донорської крові). У звичайній хірургічній практиці безапаратний збір еритроцитів неприпустимий. Це обумовлено високими ризиками вторинних ускладнень, пов’язаних з тим, що кров з рани при ручній реінфузії не проходить достатню обробку (лише просту фільтрацію).

З іншого боку, обробка крові за допомогою спеціального апарату — багаторазове відмивання стерильними розчинами й подальша сепарація в камері центрифуги — дає можливість усунути всі небажані компоненти (вільний гемоглобін, зруйновані еритроцити, тромбоцити й лейкоцити, різні біологічно активні речовини). Як результат, пацієнт отримує повністю безпечні аутоеритроцити.

Наразі найбільше поширення отримав апарат для аутогемотрансфузії Cell Saver. Cell Saver 5 — це останнє, п’яте покоління системи для реінфузії, яке об’єднало ключові переваги минулих поколінь обладнання для отримання аутологічної крові. Застосування такого апарату дає можливість відмовитися від донорського переливання або як мінімум скоротити кількість таких процедур, а також покращити для пацієнта проходження післяопераційного періоду.

Переваги системи Cell Saver 5:

 1. Оптимальні параметри для обробки крові вибираються автоматично
 2. Процес запускається самостійно, щойно в спеціальному резервуарі наявна достатня кількість рідини
 3. Апарат отримує дані від значної кількості сенсорів, які використовуються вбудованим мікропроцесором для автоматичного управління системою
 4. Помилки в установці виключені завдяки спеціальній конструкції системи трубок

Панель управління апаратом зручна та проста. На дисплеї зображена вся інформація, налаштування системи здійснюється згідно з підказками.

Будьте в курсі новин

  A