Секвенування нового покоління (NGS) – це високопродуктивний метод, який досягається шляхом секвенування клонально ампліфікованих ДНК-матриць у масовому масштабі. Метод має широке застосування та відкриває науковцям нові можливості у вивченні геномів, транскриптомів чи екземів будь-якого організму. Висока продуктивність, швидкість та масштабованість технології NGS дозволяють досліджувати біологічні системи на новому рівні.
Особливого значення метод секвенування нового покоління набув у вивченні геному вірусу SARS-CoV-2 та розумінні мутацій, що у ньому відбуваються. Завдяки NGS вчені отримали можливість відстежувати зміни в геномі збудника СОVID-19, які відбуваються постійно протягом пандемії та призводять до появи нових варіантів вірусу – Альфа, Каппа, Дельта, Дельта + та інших. На відміну від ПЛР-тестів, що встановлюють факт наявності чи відсутності в організмі людини коронавірусу шляхом визначення його генетичного матеріалу, геномне секвенування дозволяє не лише виявити вірус, а й ідентифікувати конкретний варіант, а також нові (раніше не описані) зміни генів вірусу. Крім того, ця технологія та обладнання дозволяють працювати і з іншими патогенами (гельмінтами, мікроорганізмами та вірусами) на геномному рівні.
У жовтні 2021 року технологію взяв на озброєння Центр громадського здоров’я (ЦОЗ) України для виявлення мутацій у геномі вірусу SARS-CoV-2 та ідентифікації його варіантів, які переважають серед населення країни. У лабораторії ЦОЗ встановлено обладнання для роботи з технологією NGS, розроблене партнером “АЛТ Україна” – компанією Thermo Fisher Scientific. Розповідаємо більше про технологію та обладнання.