Укр
Рус Укр Eng

Визначення груп крові людини за системою АВ0

На сьогоднішній день  питання  визначення групи крові людини за системою АВ0 хоч і має рішення, але все одно потребує вдосконалення та розвитку. В даній статті ми вирішили розглянути такі питання: визначення групи крові за допомогою цоліклонів та за допомогою гелевих технологій.

Цоліклони для визначення групи крові

Визначення групи крові за системою АВ0 має декілька рішень. І одне з них –  це визначення групи крові цоліклонами, що відбувається з використанням діагностичних рідких розчинів моноклональних антитіл:

  • Анти-А 
  • Анти-В 
  • Анти-АВ 

Визначення проводитися у нативній крові, взятій у консервант або у крові, взятій без консерванту або у крові, взятій з пальця. Для визначення групи крові за цоліклонами використовується метод прямої гемаглютинації на площині: планшеті. Це дуже розповсюджений метод, але і він має свої недоліки. Наприклад, відсутня можливість вирішення таких питань як: підбір донора, перевірки на сумісність донора та реципієнта, перевірка груп крові перехресним методом, визначення слабко вираженого або неповного D, наявність химеризму тощо. 

Неправильний діагноз, перш за все ставить під загрозу життя людини, а також впливає на репутацію самого фахівця та на відгук про роботу та рівень закладу. 

Недостовірні результати можуть виникнути з декількох причин:

  • Неможливість достатнього відображення та достовірного зчитування результатів з причини малої кількості гемаглютинованих (зклеїних) компонентів крові. 
  • Не відображення на дослідному планшеті одночасно двох показників (мова йде про химеризм). 
  • Відсутність перевірки результатів перехресним методом. 

Відсутність можливості перевірити  сумісність донора та реципієнта.

Як бачимо вищезгаданий метод визначення групи крові за допомогою цоліклонів за системою АВ0 розповсюджений, але має багато «але». Та на сьогоднішній день існує ще одне рішення: визначення груп крові за допомогою гелевих технологій.

Придбати гелеві карти Across можна тут

Це більш сучасна та достовірна методика визначення груп крові людини за системою АВ0, яка у світі вважається «золотим стандартом».

Методика роботи з гелевими картами 

Принцип роботи тесту залежить від використання техніки гелевого центрифугування для виявлення реакцій аглютинації, які виникають, коли антигени в еритроцитах пов’язані (покриті) відповідними антитілами, наявними в зразках реагенту, сироватки та плазми крові. 

Гелева карта містить полімеризовані мікросфери декстрану (гель), які функціонують як фільтр в буферному розчині у всіх мікропробірках карти. Декстрани та спеціальний антитіломісткий реагент(и) або буферний розчин змішуються.

Під час центрифугування за допомогою центрифуги для гелевих карт аглютинати еритроцитів збираються на поверхні гелю та по всій довжині колони відповідно до їх розмірів. Неаглютиновані еритроцити осідають на дні мікропробірки карти, проходячи крізь шар гелю.

Тлумачення результатів зазначені у таблицях нижче. 

Табл.1 Зчитування результатів.

Табл.1 Зчитування результатів.

Табл. 2. Система АВ0.

Табл. 2. Система АВ0.

Табл. 3. Система Rh (D-антиген).

Табл. 3. Система Rh (D-антиген).

Як бачите, гелеві карти – це простота у використанні, гарантовано швидкий та достовірний результат, а також широкі можливості при проведенні досліджень.

Будьте в курсі новин

    A