Укр
Укр Eng Рус

Трансплантація кісткового мозку: проблеми та рішення

Головна проблема при трансплантації кісткового мозку – це відторгнення донорського органу після пересадки та, внаслідок, смерть пацієнта або необхідність у проведенні повторної операції. Запобігти негативним наслідкам дозволяє компетентна підготовка до трансплантації. Зокрема, підбір пари «донор-реципієнт» з використанням технологій HLA-типування.

Пересадка кісткового мозку в Україні та проблеми підбору донора

Пересадка органів стала можливою в Україні з квітня 2019 року після набрання чинності відповідним законом. До цього українці змушені були їздити на такі операції за кордон.

2021 року в Київському центрі трансплантації кісткового мозку провели пересадку кісткового мозку дорослому пацієнтові від родича. На цю мить подібні операції фінансує МОЗ. Найдорожче обходиться трансплантація спинного мозку від неспорідненого донора. 2021 року вартість пересадки кісткового мозку від спорідненого донора склала 1 млн 874 тис. грн, від неспорідненого — 2 млн 484 тис. грн.

трансплантация костного мозга

За даними Українського реєстру донорів кісткового мозку, лише 25% пацієнтів можуть мати спорідненого донора. При цьому можливість збігу генотипів між двома випадковими людьми дуже мала.

Найточніший HLA-збіг (HLA — лейкоцитарні антигени) впливає на успіх трансплантації. Тому перед тим як відбувається пересадка кісткового мозку, виконується HLA-типування – визначення гістосумісності реципієнта і донора.

HLA-типування як вирішення проблеми відторгнення донорського органу

Як показують дослідження, що більше збігів по HLA, то вище шанси пацієнта після операції. Насправді ж трансплантація спинного мозку виконується з певним ступенем генетичної невідповідності. Головний принцип – уникати неприйнятних невідповідностей (наявності у донора HLA-антигенів, до яких у реципієнта є антитіла), здатних призвести до гострого або хронічного відторгнення трансплантата.

Стандартний збіг – це відповідність по чотирьох або п’яти локусах: HLA-A, HLA-B, HLA-C, HLA-DQB1 і HLA-DRB1. Тестування на HLA-C, згідно з дослідженнями, дає можливість знизити ризик смертності пацієнта. Визначення специфічних у донора HLA-антитіл до операції та їх моніторинг після пересадки спинного мозку допомагає лікарям швидко реагувати на ймовірність відторгнення та вчасно вживати відповідних заходів.

Для проведення HLA-типування у спорідненій та неспорідненій трансплантації кісткового мозку/гемопоетичних стовбурових клітин та солідних органів використовується спеціалізоване обладнання та реагентика. Це сучасні рішення на основі молекулярних ДНК-методологій, що забезпечують типування низького, середнього та високого розширення.

Визначення HLA-антитіл: сучасні рішення для підвищення успіху трансплантації кісткового мозку

Первинне обстеження пацієнтів, які очікують на операцію з пересадки кісткового мозку, обов’язково включає скринінг донор специфічних антитіл та лімфоцитотоксичний тест (перехресна проба з лімфоцитами донора, методика «крос-матч»).

Для проведення скринінгу та тестування методом «крос-матч» використовуються наступні рішення:

  • спеціалізована реагентика;
  • інвертована мікроскопія;
  • проточна цитометрія;
  • мультиплексне тестування з урахуванням технології xMap Luminex компанії One Lambda Inc.

Зазначені вище рішення дозволяють заздалегідь спрогнозувати імунну сумісність реципієнта з донором, а також забезпечити посттрансплантаційний моніторинг для швидкого виявлення розвитку ранньої реакції відторгнення кісткового мозку після пересадки.

Мультипараметричний аналізатор LabScan 3D у лабораторній діагностиці при пересадці спинного мозку

Аналізатор LabScan 3D дозволяє виконувати заміну кісткового мозку високосенсибілізованим пацієнтам з PRA вище 60% та проводити крос-матч реципієнтам з листа очікування для завчасного планування сумісності з потенційним донором. Також таке лабораторне обладнання дозволяє дізнатися про відторгнення органу ще до взяття біопсії.

Аналізатор LabScan 3D

Аналізатор LabScan 3D

На одній платформі виконується весь комплекс тестів на імунологічну та генетичну сумісність:

  • Виявлення HLA-генотипу донора за такими локусами: HLA-A, DR, B, DQ, Cw.
  • Виявлення генотипу HLA реципієнта з листа очікування за наступними локусами: HLA-A, DR, B.
  • Виявлення антитіл HLA у реципієнтів з листа очікування для визначення відсотка PRA і HLA-сенсибілізації.
  • Тестування методом “крос-матч”.

Післяопераційний моніторинг з метою запобігти відторгнення кісткового мозку (гострого чи хронічного).

Мультипараметричний аналізатор LabScan 3D дає можливість скоротити час та кількість інвазивних досліджень у кілька разів. Генотипування, визначення HLA-антитіл, проведення тестування “крос-матч” повністю автоматизовано. Це в свою чергу дозволяє знизити собівартість лабораторних досліджень у порівнянні із застосуванням ручних методів.

Результати тестування зберігаються в електронній версії, завдяки чому даними можна обмінюватися з іншими фахівцями. Також зберігається донорський матеріал, який пізніше можна використовувати повторно для моніторингу імунної відповіді у пацієнта.

Попередньо виконане HLA-типування здатне позитивно відбитися на результаті пересадки кісткового мозку при лімфомі чи інших захворюваннях. Саме якісна діагностика на перед- та післяопераційному етапі – це запорука успішної трансплантації та нормального функціонування трансплантату у довгостроковій перспективі

Будьте в курсі новин

    A