Укр
Рус Укр Eng

Плазмаферез: показання, види та ефективність

Наразі ефективний метод очищення крові від циркуляційних імунних комплексів і токсинів — це плазмаферез. Він має виражений імунокорегувальний та детоксикаційний ефект, що робить його одним з найбільш використовуваних у різних напрямках медицини.

Що таке плазмаферез

Плазмаферез —  це екстракорпоральна редукована терапія, яка полягає в очищенні крові від метаболічних і токсичних речовин, що є причиною різних захворювань. Процедура може бути виконана одним з двох способів: або поділом крові на плазму та клітини (формені елементи), або «проціджуванням» плазми. Під час плазмаферезу здійснюється забір венозної крові пацієнта, яка потім вже очищеною повертається у венозне річище.

Завдання плазмаферезу крові:

 • Видалення шкідливих речовин: продуктів паракоагуляції, медіаторів запальних реакцій, токсинів.
 • Заміна плазми з великою кількістю антитіл або, навпаки, з недоліком необхідних компонентів (наприклад, імуноглобулінів).
 • Нормалізація реологічних властивостей та об’єму циркуляційної крові з подальшим поліпшенням кровообігу.

Сьогодні методика широко застосовується в лікуванні синдрому Ламберта-Ітона, важкої міастенії, полінейропатії та інших захворювань.

Читайте також: Методи дослідження згортальної системи крові: тромбоеластографія в різних сферах медицини

Плазмаферез: показання

Список показань для здійснення процедури регулярно оновлюється на сайті Американського товариства аферезу ​​(ASFA). Наразі асоціація сформувала дві лінії застосування плазмаферезу.

плазмаферез крови

Показання першої лінії (ефективність процедури доведена безліччю досліджень):

 • Нефрологія. Склероз, ANCA, синдром Гудпасчера, відмова від пересадки нирок, опосередкована антитілами.
 • Неврологія. Пандас, міастенія, полінейропатія, синдром Гієна-Барре.
 • Захворювання обміну речовин. Фульмінантна хвороба Вільсона, сімейна гомозиготна гіперхолестеринемія.
 • Гематологія. Кріоглобулінемія, атиповий гемолітичний уремічний синдром, парапротеїнемія, тромботична тромбоцитопенічна пурпура.

Показання другої лінії (доказова терапія потребує підкріплення іншими методиками лікування):

 • Неврологія. Оптикомієліт, загострення розсіяного склерозу, синдром Ламберта-Ітона, вогнищевий енцефаліт.
 • Гематологія. Мієлома з литою нефропатією, аутоімунна гемолітична анемія, еритроцитарна аплазія, атиповий гемолітичний уремічний синдром, АВО-несумісна трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин, алоімунізація еритроцитів під час вагітності.
 • Імунологія. Системний червоний вовчак, катастрофічний антифосфоліпідний синдром.
 • Метаболічні захворювання. Отруєння грибами, хвороба Рефсума.

Крім перерахованих вище, є ще деякі інші хвороби, під час лікування яких рішення про використання процедури очищення крові ухвалює лікар індивідуально, оскільки для цих захворювань плазмаферез не має повністю доведеної терапевтичної дії.

Апарат для плазмаферезу PCS 2 Апарат для плазмаферезу PCS 2

Читайте також: Можливості мобільної цитоплазмаферезної системи MCS®+

Плазмаферез у лікуванні аутоімунних захворювань

Найпоширеніший метод лікування хвороб аутоімунного характеру — прийом ліків, що пригнічують роботу імунної системи. Однак у високих дозах або під час тривалого прийому всі вони мають серйозні побічні дії. Як альтернативу можна використовувати методику видалення аутоантитіл з кровотоку.

Під час забору крові виділена плазма з аутоантитілами видаляється та замінюється альбуміном або фізіологічним розчином, а клітини повертаються в кровотік. Таким чином, плазмаферез дозволяє значно зменшити лікарські дози, завдяки чому мінімізується негативний вплив медикаментів на організм.

Види плазмаферезу

Існує два способи сепарації клітин і плазми — ручний (дискретний плазмаферез) та апаратний. Перший не потребує застосування спеціального обладнання і виконується за однією з двох методик: гравітаційною або безапаратною фільтраційною.

Гравітаційна методика полягає в осіданні формених елементів на дно контейнера під впливом сили тяжіння. Плазма, що перебуває у верхній частині ємності, відводиться назовні, а клітини крові внизу повертаються в венозне річище. Ефективність такої технології низька, тому вона використовується рідко.

Безапаратний фільтраційний плазмаферез при алергії та інших хворобах працює за таким же принципом, але з незначною різницею — завдяки фільтрам поділ якісніший та швидший. Проте й ця технологія поступається апаратним методикам.

Апаратне очищення крові поділяють на центрифужне та мембранне.

Центрифужний плазмаферез виконується за допомогою апарату з центрифугою, який в автоматичному режимі й за вибраною програмою здійснює вилучення та повернення певного об’єму крові. Цей процес проводиться з регулюванням швидкості розгону й гальмування, що виключає ризик пошкодження клітин крові під час процедури. Поділ крові на плазму та клітини відбувається в максимально короткі терміни, що дає можливість зберегти властивості різних компонентів плазми та цілісність клітин. Цей вид плазмаферезу максимально безпечний і комфортний для пацієнта.

Мембранний плазмаферез — це очищення плазми за допомогою спеціальних волокнистих фільтрів (мембран). Фільтри мають отвори певного розміру, через які не можуть пройти патологічні елементи й токсичні речовини. Вони залишаються на мембрані, а чиста плазма повертається у кровотік.

Різновид фільтраційного методу — каскадний плазмаферез, сутність якого полягає в багатоетапному прогоні плазми через фільтри з отворами різних розмірів. Устаткування для мембранного методу є автоматичним, а також включає пристрій для контролю за ходом процедури.

Читайте також: Застосування тромбоеластографії (ТЕГ) в діагностиці коагулопатій при інфекції SARS-CoV-2

Особливості та переваги плазмаферезу

Лікувальний плазмаферез сприяє підвищенню імунітету, допомагаючи організму боротися з різними захворюваннями. Клінічна користь від очищення крові, перш за все, спостерігається у пацієнтів з хворобами, що мають обмежений час перебігу.

За своєю ефективністю процедура не поступається іншим подібним методикам. Водночас вона помітно відрізняється більшою безпекою, доступністю, легкістю застосування і меншою травматичністю. Але це лише за умови застосування сучасного спеціалізованого обладнання.

Будьте в курсі новин

  A