Укр
Рус Укр Eng

Фальсифікат молочної продукції: методи та обладнання для визначення

Фальсифікація молока та молочних продуктів – проблема, яка вже багато років є актуальною для українського ринку. Втім, останнім часом вона набула ширших масштабів. Один з найпоширеніших способів фальсифікації – додавання немолочних жирів до продукції. Недобросовісні виробники випускають на ринок вироби з домішками жирів рослинного чи іншого тваринного походження. 

Перевірка молочних продуктів на наявність немолочних жирів – цілком стандартний аналіз, який став нормою для багатьох українських виробників. Для визначення таких домішок застосовується метод газової хроматографії. Спеціальне обладнання для проведення цього аналізу має далеко не кожна лабораторія на виробництві, адже його вартість – значна. Аргументом для дообладнання лабораторії газовим хроматографом можуть бути чималі штрафи, передбачені для виробників молочної продукції, у вмісті якої можуть виявити немолочні жири. Уникнення бодай одного штрафу повною мірою окупить придбання такого приладу для аналізу. 

Хроматографічні методи перевірки молочної продукції

Для перевірки молока та молочної продукції на фальсифікат в Україні застосовують три основних хроматоргафічних методи. 

Метод визначення жирно-кислотного вмісту. Суть методу полягає у вимірюванні метилових ефірів жирних кислот, розрахунку їхніх масових часток та подальшому порівнянні отриманих результатів з нормативними значеннями. Цей метод краще за все працює для виявлення грубих фальсифікацій, коли вміст рослинних жирів перевищує 20%. Це зумовлено тим, що вміст жирних кислот у натуральному молочному жирі може мати значний діапазон та сильно залежати від харчування корів. 

Метод визначення складу стеринової фракції. На наявність у молочній продукції рослинних жирів можуть вказувати фітостерини у отриманих результатах аналізу. Цей метод має високу точність: якщо вміст фітостеринів перевищує 2%, то перед вами однозначно фальсифікат. Втім, метод має й недоліки. Зокрема, підготовка зразків – досить трудомістка процедура. Додатково, отримувані пограничні результати є дещо спірними, адже наявність фітостеринів природного походження у молоці можлива, і це пов’язано з особливостями харчування корів. Окрім того, під час фальсифікації молочної продукції із додаванням жирів нерослинного походження метод не може бути застосованим.

Метод визначення тригліцеридного складу (ДСТУ ISO 17678:2016 – референсний метод). На відміну від попереднього, який дає змогу розділити жир на молочний та рослинний, цей метод може кількісно визначити молочний, тваринний та рослинний жири. 

Метод застосовує відмінності у складі тригліцеридів молочного жиру від окремих тригліцеридів інших жирів та олій для визначення зразків, які виходять за межі діапазону, зазвичай притаманного молочному жиру. Слід також зауважити, що цей метод має свої обмеження – застосовується лише для молока корів і не може застосовуватися для ферментованих продуктів. 

Обладнання для аналізу молочної продукції на фальсифікат

Оскільки кожен із наведених методів має свої обмеження, для отримання максимально достовірних результатів іноді краще застосовувати одразу декілька з них. З іншого боку, підприємствам, працівники яких не знайомі з хроматографічними методами, є зміст замислитись про придбання автоматизованого аналізатора. Таке обладнання мінімізує вплив людського чинника на результати дослідження. 

Одним із вдалих варіантів для лабораторії на виробництві є обладнання бренду Thermo Fisher Scientific. Наприклад, високоточний газовий хроматограф моделі Trace 1310. Ці універсальні та компактні аналізатори були розроблені спеціально для збільшення продуктивності та зниження витрат лабораторії. Trace 1310 має модульну структуру, завдяки чому можна змінювати конфігурацію без залучення сервісного інженера. Високочутливі детектори забезпечують максимальну достовірність результатів аналізів. Для автоматизації робочого процесу та зменшення впливу людського чинника на результати було розроблено рішення з автоматичною підготовкою зразків для визначення жирно-кислотного та тригліцеринового складів. 

Компанія «АЛТ Україна ЛТД» – офіційний дистриб’ютор Thermo Fisher Scientific – постачає рішення з автоматизованою та ручною підготовкою проби. Фахівці компанії проводять навчання персоналу лабораторії методам визначення фальсифікату молочної продукції, що дає змогу підприємтсву заощадити час та гроші, почати отримувати результати у короткі терміни. 

Будьте в курсі новин

    A