Укр
Укр Eng Рус

В Україні тепер самостійно ідентифікуватимуть нові мутації вірусу SARS-CoV-2 за технологією геномного секвенування нового покоління - NGS

На початку жовтня 2021 року у Центрі громадського здоров’я було здійснено перше тестове повногеномне секвенування нового покоління для виявлення мутацій в геномі віруса SARS-CoV-2 для встановлення його варіанту на реальних зразках. За результатами дослідження встановлено, що усі зразки позитивні за варіантом SARS-CoV-2 “Дельта”. Це дає підстави припускати, що станом на сьогодні серед населення України домінує саме цей варіант коронавірусу.  

Запуск геномного секвенування нового покоління став можливим після забезпечення лабораторії ЦГЗ відповідним обладнанням для роботи з технологією NGS (Next Generation Sequencing), розробленим компанією Thermo Fisher Scientific. При цьому, компанія АЛТ Україна виступила постачальником цієї технології та забезпечує методичну підтримку.

Ця новітня технологія дає можливість відстежувати зміни – мутації у геномі збудника COVID-19 віруса SARS-CoV-2, які відбуваються постійно впродовж пандемії і призводять до появи нових варіантів вірусу, таких як Альфа, Каппа, Дельта, Дельта+ та інших. На відміну від ПЛР-тестів, які встановлюють факт наявності або відсутності в організмі людини коронавірусу шляхом визначення його генетичного матеріалу, геномне секвенування дає змогу не лише виявити вірус, але й ідентифікувати його конкретний варіант, а також нові (раніше не описані) зміни в генах вірусу. Крім того, ця технологія та обладнання дають змогу працювати з іншими патогенами (гельмінтами, мікроорганізмами та вірусами) на геномному рівні.

До цього часу Україна відправляла зразки біоматеріалу на секвенування до референс-лабораторій ВООЗ в інших країнах. Доводилося довго очікувати результатів, але тепер дослідження проводитимуться в Україні на державному рівні і значно швидше.

Лабораторія Центру громадського здоров’я є референсною лабораторією в Україні. Тобто, консолідує контрольні зразки з ПЛР-лабораторій з різних регіонів країни для здійснення епідеміологічного моніторингу COVID-19 та відстежування мутацій та еволюції його збудника. Дані, отримані в результаті моніторингу, вносяться до загальної бази даних Всесвітньої організації охорони здоров’я. 

ВООЗ рекомендувала  всім країнам, за можливості, активізувати зусилля із секвенування вірусів SARS-CoV-2 та обмінюватися результатами таких досліджень на міжнародному рівні для того, щоб відстежувати розвиток пандемії та оперативно вживати необхідних заходів у боротьбі із коронавірусом.

Наявність у лабораторії структури МОЗ новітньої технології NGS дає змогу проактивно реагувати на зміни епідеміологічної ситуації в Україні, а отже – це питання національної безпеки України.

Будьте в курсі новин

    A