Укр
Рус Укр Eng

Як заготовляти більше компонентів крові, не розширюючи контингент донорів

Розповідаємо, як лише одне рішення – система для апаратного плазма- і цитаферезу ​​MCS + може в рази підвищити ефективність центру переливання крові і зробити процедуру максимально комфортною і безпечною для донора.

Потреба медичних установ в якісних і безпечних компонентах донорської крові чимраз зростає. Особливо гострою необхідність в своєчасному отриманні таких компонентів в потрібній кількості стала з ухваленням у 2018 році Закону України “Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині” і активним розвитком трансплантології. Щоб відповідати на нові виклики і бути здатними забезпечити потреби медицини в компонентах крові, центрам Служби крові необхідно трансформувати свої процеси і впроваджувати сучасні технології для ефективної заготівлі донорської крові та її компонентів.

Як і раніше, актуальним залишається питання підбору донорів і їхнього утримання в програмі. Пандемія коронавірусу виявила проблему, яка поставила під загрозу роботу центрів переливання крові і призвела до дефіциту запасів практично у всіх регіонах країни. Тому пошук шляхів збільшення обсягів заготовлюваних компонентів крові без необхідності розширення контингенту донорів – одне з важливих завдань Служби крові сьогодні.

У цій статті розповімо про одне з сучасних рішень, яке дасть змогу не тільки суттєво збільшити обсяги заготовлюваних компонентів крові, зробити процедуру максимально комфортною для донора, але також проводити безпечні терапевтичні процедури плазмаферезу для пацієнтів за допомогою лише одного апарату. Йтиметься про MCS + від Haemonetics – універсальний пристрій, здатний забезпечити виконання всіх цих завдань.

Збір декількох компонентів від одного донора

Система MCS + – це портативний апарат, який об’єднав в собі відразу кілька функцій, необхідних як центрам Служби крові, так і медичним установам. Крім можливості проводити терапевтичні процедури аферезу і плазмообміну, апарат також дозволяє здійснювати збір відразу декількох компонентів крові у донорів.

MCS + призначений для збору високоякісних компонентів крові:

 • тромбоцитів
 • еритроцитів
 • стовбурових клітин
 • лімфоцитів
 • гранулоцитів
 • плазми

Згадані компоненти можна збирати як окремо, так і в комбінаціях. Іншими словами, у одного донора можна одночасно, за одну донацію, зібрати відразу кілька необхідних компонентів: наприклад, тромбоцити, плюс – плазму. Такий підхід дає змогу в рази підвищити продуктивність центру переливання крові, ефективніше використовувати наявний донорський потенціал. Тобто, збільшити кількість і асортимент заготовлюваних компонентів крові для переливання, не розширюючи контингент донорів.

Ефективність такого підходу в поєднанні із застосуванням можливостей MCS+ доведена досвідом багатьох центрів Служби крові в усьому світі. Наприклад, в Італії вже понад 10 років центри крові практикують збір тромбоцитів в комбінації з еритроцитами. Тобто, один донор стає джерелом однієї-двох клінічно значущих доз тромбоцитів, плюс – дози еритроцитів.

Крім цього, на апараті можна заготовити аутологічні компоненти крові з подальшим їхнім переливанням цій самій людині (донору) за потреби.

Перевірена методика, вдосконалена технологія

MCS + – один з перших апаратів цитоферезу, сепараторів клітин, який з’явився в світі. Принцип його роботи побудований на центрифужній методиці – першій технології, яку стали застосовувати для розділення компонентів крові ще 50 років тому. Ця технологія, як основна на сьогоднішній день методика заготівлі і розділення компонентів крові, досі існує і у значно вдосконаленому форматі застосовується в апаратах MCS + від Haemonetics. Зокрема, весь процес відбувається автоматично, в закритій системі, що виключає ризик зараження компонентів крові в процесі заготівлі, а також вплив “людського чинника”.

Крім цього в апараті впроваджено такі технології:

 1. Одноголкова технологія, яка робить процедуру простішою і комфортнішою для донора або пацієнта
 2. Швидкості автоматизованого забору і повернення крові, які адаптуються до унікальних характеристик повернення крові кожного донора
 3. Можливість заповнення фізіологічним розчином, яка дозволяє попвнити запаси рідини, втраченої в процесі донорства
 4. Моніторинг кількості цитрату

Безпека і комфорт для донора

Позитивний досвід донорства вкрай важливий для утримання донорів в програмі. Система MCS + розроблена так, що процедура для донорів проходить максимально комфортно, а це своєю чергою мотивує їх повертатися, забезпечуючи постійний потік джерел донорської крові.

Завдяки центрифужній технології, яка розділяє компоненти в великих обсягах, апарат MCS + не чинить руйнівного впливу на еритроцити і тромбоцити донора. В результаті для донора процедура проходить комфортно, а центр переливання отримує компоненти найвищої якості, вже готові до переливання. Під час процедури на апараті використовується менша кількість цитрату, в порівнянні з аналогічними пристроями. Це дозволяє знизити навантаження на організм донора і уникнути цитратних реакцій.

Завдяки вбудованій карті захисту донора будь-яка процедура на апараті MCS + стає максимально безпечною. Карта захисту задвоена і контролює всі процеси, що здійснюються на апараті. Якщо під час процедури щось відбувається не так, як передбачено системою, і вона розглядає цю помилку як потенційну загрозу донору або оператору, проведення процедури автоматично блокується. Змінити алгоритм або ліміти компонентів, які можна взяти у донора, вручну неможливо. Це захищає пацієнтів і донорів від можливої ​​помилки оператора.

MCS + – це єдиний апарат, який можна використовувати в такому широкому спектрі: від збирання будь-якого компонента від донора до обробки і лікувальних процедур. Мобільність апарату дає змогу застосовувати його за виїзді, або легко переміщувати між відділеннями медичного закладу. 

Компоненти, які заготовлюють в центрах Служби крові, мають бути найвищої якості. Застосування апарату MCS + дає змогу отримати якісні компоненти крові в короткі терміни, що особливо важливо для клініцистів. Перевага апарату також в тому, що заготовити дві клінічно значущі дози компонентів можна від одного донора. Тобто, використовуючи потенціал наявного контингенту донорів, без залучення додаткових.

Будьте в курсі новин

  A