Питання №1: Який матеріал або розчинник ви концентруєте чи висушуєте?
Це біологічний чи небіологічний матеріал? Зазвичай розчинені речовини ділять на дві категорії – біологічні (ДНК, РНК, ферменти, білки, вакцини тощо) та небіологічні (продукти органічного синтезу, метаболіти ліків, пестициди). Для небіологічних речовин оптимальним методом концентрації та сушіння є вакуумне випаровування. Такі зразки зазвичай містять високу концентрацію органічних розчинників та/або сильних кислот і лугів. Вакуумна концентрація забезпечує швидке концентрування небіологічних матеріалів.
Головне питання щодо біологічних матеріалів – чи використовувати метод заморожувального сушіння (ліофілізації), чи вакуумної концентрації. Ліофілізація зазвичай рекомендується, якщо матеріал має зберігатися тривалий час, бути легко та швидко відновлений, а також зберігати біологічну активність (наприклад, білки/ферменти). У більшості застосувань молекулярної біології, які включають ДНК/РНК у водному середовищі або водному середовищі з низькою концентрацією органіки, для підготовки зразків використовується вакуумна концентрація. Розгляньте такі системи, як Thermo Scientific™ Savant™ SpeedVac™ DNA130 або SPD1030.
Ліофілізація також може ефективно виконуватися у вакуумному концентраторі. Однак для ліофілізації потрібен глибокий вакуум (наприклад, ротаційний вакуумний насос із мастилом), щоб підтримувати зразок у замороженому стані під час сублімації. Залежно від розчиненої речовини/розчинника та умов, правильно налаштована система SpeedVac може використовуватися як для ліофілізації, так і для вакуумної концентрації, наприклад, SpeedVac SPD120P2.