HomeБлог Основне про Digital Pathology або чому це техно...
16.05.2024
Поділитись
Цифрова патологія – це інновації, що змінюють парадигму діагностики та роботи патолога. Що таке цифрова патологія – говоримо в нашій статті.
Що таке Digital Pathology?
Цифрова патологія – це система, що забезпечує перехід від вивчення препаратів під мікроскопом до цифрового формату, та перетворює робоче місце лікаря патолога з письмового столу на сторінку в інтернет браузері.
Digital pathology керує отриманням, управлінням, обміном та інтерпретацією патологічної інформації, включаючи скани та дані пацієнтів, у цифровому середовищі.
Компоненти системи включають:
Сканери для отримання цифрових копій препаратів;
IMS (Image management system), або спеціалізоване програмне забезпечення, яке є серцем системи та забезпечує керування цифровими копіями, переглядом, доступом до інформації пацієнтів, проведення консультацій, ведення архіву і т.д.
Вкрай важливою характеристикою IMS є можливість об’єднання з інформаційною системою лабораторії LIS/LIMS а також інтеграція алгоритмів штучного інтелекту AI;
Сервер та мережеве сховище для зберігання цифрових копій препаратів;
Алгоритми штучного інтелекту для аналізу препаратів.
Історія цифрової патології почала свій відлік понад 100 років тому, коли вперше було використано спеціальне обладнання для того, щоб перенести зображення з мікроскопа на фотопластинку. Концепція телепатології — передача мікроскопічних зображень на відстані — існує вже майже 50 років. Однак саме в останнє десятиліття патологія почала зазнавати справжньої цифрової трансформації, переходячи з фізичного у електронне середовище.
Швидкий розвиток технології whole slide imaging (WSI – скан цілого скельця), разом із досягненнями в програмних додатках, інтерфейс LIS / LIMS (ЛІС/ ЛІМС) і високошвидкісній мережі, зробили можливим повну інтеграцію цифрової патології в робочі патологічні процеси.
Використовуючи високопродуктивні автоматизовані сканери можна отримати цифрову копію цілого препарату, на відміну від звичайного зображення у мікроскопі. Сканери створюють повне чітке зображення препарату, зберігаючи високу роздільну здатність. А з вже готовими сканами можна працювати за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення для цифрової патології. Також є можливість використання інструментів штучного інтелекту для допомоги в інтерпретації та кількісному визначенні експресії біомаркерів у зрізах тканин.
Цифрова патологія дозволяє патологам взаємодіяти швидко та віддалено, оцінювати та співпрацювати максимально прозоро та узгоджено, таким чином підвищуючи ефективність та продуктивність. Тому майбутнє цифрової патології з часом може охопити вдосконалені трансляційні дослідження, комп’ютерну діагностику (CAD – комп’ютерно-асистовану діагностику) та персоналізовану медицину.
Чому спеціалісти в галузі патології впроваджують Digital Pathology?
Патологія починається із виготовлення якісного гістологічного препарату. Адже стандартне предметне скло із гістологічним препаратом необхідне, навіть якщо пізніше воно буде трансформоване в цифровий скан. Але вже зараз патологія виходить за рамки звичайного сканування тканин. Мова йде про покращення якості та продуктивності.
Давайте розглянемо декілька головних аспектів сучасної патології:
наразі існує дефіцит кадрів, адже все більше спеціалістів виходить на пенсію і все менше починає свій кар’єрний шлях в галузі патології
патологічні знання є високо спеціалізованими тому часто лікарі спеціалізуються на певних патологіях, отже для покриття всіх можливих випадків потрібен не один, а ціла команда професіоналів
цифрові технології набувають більшого попиту, забезпечуючи покращену якість робочих процесів та інноваційні рішення
Який висновок можна зробити? В галузі патології активно впроваджуються нові підходи. Цифрова патологія вже не далеке майбутнє, а сучасність, технологія яка стрімко розвивається та інтегрується в світ сучасної онко діагностики.
Цифрова патологія може покращити якість роботи наступними шляхами:
Вдосконалений аналіз
Доступ до робочого кабінету з будь якої точки планети, в будь який момент часу
Об’єднання всіх потрібних даних пацієнта, що доступні за декілька кліків мишею
Допомога штучного інтелекту
Швидкий доступ до попередніх сканів
Зберігання даних для аналітики
Менше помилок
Усунення несправностей
Мінімізація випадків помилкової ідентифікації завдяки штрих-кодам
Можливість консультацій та швидкого отримання другої думки
Кращий огляд
Масштабований та багатокутний перегляд у реальному часі
Одночасний перегляд декількох скелець або панелі маркерів
Можливість залишати коментарі до сканів членам команди
Зручний перегляд даних та коментарів на інформаційній панелі
Переваги цифрової патології
Однією з найбільших переваг цифрової патології є те, що вона багатьма способами підвищує продуктивність у короткостроковій та довгостроковій перспективах:
Покращений робочий процес:
Легкий доступ до сканів та даних пацієнта завдяки централізованому зберіганню даних
Автоматизація, гнучкий графік роботи та віддалений доступ
Скорочений час отримання результатів:
Електронний робочий кабінет
Оперативний пошук, співставлення та організація даних
Миттєвий доступ до зразків і швидше здійснення перевірки у порівнянні з ручним способом. Це має особливе значення для діагностики складних випадків
Інновації:
Готові бази даних для навчання патологів
Дозволяє розширити географію розповсюдження досвіду
Забезпечує кращі інструменти для навчання та вдосконалення
«Предметне скло прекрасно справляється». Часто патологи таким чином аргументують своє несприйняття інвестицій в цифрові рішення. Але вони не враховують деякі довгострокові економічні переваги цифровізації, як-от те, що вона:
Усуває необхідність транспортування скелець
Прискорює робочий процес
Робить непотрібними робочі відрядження
Загалом, цифрова патологія вносить чималий вклад у сучасну медичну практику, пропонуючи значні переваги порівняно з традиційними методами. Усі вище перераховані переваги роблять цифрову патологію невід’ємною частиною медичної індустрії, здатною радикально змінити підходи до діагностики та лікування вже у найближчому майбутньому.\
Сайт використовує файли cookie для покращення поведінкових факторів та досягнення маркетингових цілей. Натискаючи кнопку «Прийняти», ви погоджуєтеся з нашою політикою використання файлів cookie.ПрийнятиПолітика конфіденційності