Укр
Рус Укр Eng

Мікротоми: види і застосування

Мікротом – це механічний інструмент для розрізання біологічних зразків на дуже тонкі сегменти для дослідження під мікроскопом. Правильний вибір мікротома має важливе значення для досягнення найкращих результатів в дослідженнях.

Існують різні види мікротомів в залежності від призначення і режиму роботи. За останнім параметром мікротоми можна розділити на ручні і напівавтоматичні (мікротом-качалка, ротаційний, санний, заморожувальний, мікротом-кріостат, вібраційний, висувний, ультрамікротом, мікротом-пила) і автоматичні (лазерний, комп’ютерний).

Мікротом-качалка 

Призначений виключно для поділу парафінових блоків. Назва походить від гойдання траверси. Принцип роботи: тканина рухається дугою у напрямку до ножа для досягнення необхідної товщини секцій за допомогою мікрометричного різьблення з храповим механізмом.

Мікротом-качалка відносно дешевий, простий в використанні, надійний і потребує мінімального обслуговування. Недоліки: розмір блоку для розрізання обмежений; легка вага, що робить його нестабільним під час різання.

Мікротом ротаційний

Мікротом ротаційний

Мікротом ротаційний

Призначений для різання напівтонких і тонких зрізів для світлової мікроскопії. Принцип дії: маховик обертається на 360 градусів, переміщаючи зразок вертикально до ріжучої поверхні. Тримач блоку встановлений на сталевій каретці, яка рухається вгору і вниз канавками за допомогою мікрометричного гвинта, нарізає ідеально рівні блоки.

Переваги: ​​можливість різання великих блоків тканини і тонких профілів; легка адаптація до всіх типів тканин; регульований кут зрізу; великий і важкий ніж, тому менше вібрації під час різання твердих тканин.

Санний мікротом

Санний мікротом

Санний мікротом

Типові галузі застосування – неврологія і офтальмологічна патологія. За допомогою цього пристрою можна виконувати підготовку великих зразків, наприклад, залитих в парафін біологічних препаратів. Товщина різу становить від 1 до 60 мкм.

Механізм дії: тримач блоку встановлений на сталевій каретці, яка ковзає вперед і назад напрямними проти нерухомого горизонтального ножа.

Переваги: ​​стійкий, не схильний до вібрації. Є можливість регулювати кут нахилу ножа для легшого розрізання різних ділянок тканини. Недолік: повільніший, ніж роторний або мікротом-качалка (ручний або напівавтоматичний).

Розсувний мікротом

Розсувний мікротом

Розсувний мікротом

Принцип роботи: ніж або лезо нерухомі, зразок ковзає під ним під час розтину. Призначений для розрізання залитих целоідином тканинних блоків, але також може використовуватися для секцій, залитих парафіном.

Заморожувальний мікротом

Заморожувальний мікротом

Заморожувальний мікротом

Дає змогу заморозити тканину без використання вуглекислого газу або рідкого азоту. Пристрій приєднується до балона з CO2 за допомогою посиленої гнучкої металевої трубки. Ніж переміщається, а блок тканини залишається нерухомим.

Заморожувальний мікротом забезпечує найкращі результати під час різання заморожених блоків. Однак з його допомогою дуже важко отримати стабільно високоякісні тонкі зрізи.

Кріостат

Кріостат

Кріостат

Впровадження методів флуоресцентного фарбування антитіл привело до необхідності отримання тонких зрізів (3-5 мкм) свіжозамороженої тканини без дефектів кристалів льоду. Таким чином, кріостат став альтернативою заморожувальному мікротому.

Кріостат складається зі стійкого до іржі мікротома, поміщеного в камеру глибокої заморозки. Камера обладнана подвійним скляним вікном і дверима, через яку матеріал проходить всередину і назовні, а також люмінесцентною лампою і вентилятором для циркуляції холодного повітря. Температуру можна регулювати від -10ºC до -40ºC. Товщина зрізів становить 2-16 мкм.

Вібраційний мікротом

Вібраційний мікротом

Вібраційний мікротом

Розроблено для розрізання тканин, що не були зафіксовані, оброблені або заморожені. Використовується в гістохімії ферментів, ультраструктурній гістохімії.

Амплітуда вібрації регулюється зміною електричної напруги, що подається на ніж. Щоб запобігти розриву, м’який матеріал розрізається при зануренні в рідину, яка також допомагає розсіювати тепло, що виділяється на кромці ножа під час різання. Тканини розрізаються з дуже низькою швидкістю, щоб уникнути дезінтеграції.

Ультрамікротом

Ультрамікротом

Ультрамікротом

Використовується для виконання ультратонких зрізів для світлової та електронної мікроскопії. Дуже маленькі зразки тканини або промислового продукту перед різкою зазвичай заливають твердою смолою. Можна робити зрізи товщиною до 10 нанометрів.

Ножі для ультрамікротома зазвичай роблять зі скла, алмазу або сапфіру. Блок під мікроскопічним контролем підводять до ріжучої кромки і, в міру того, як розрізають кожну секцію, він опускається на водяну баню поруч з ріжучою кромкою.

Лазерний мікротом

Застосовується для виконання високоточних зрізів. Оснащений сучасною фемтосекундною лазерною технологією і дає змогу безконтактно розрізати біологічні тканини і різні матеріали, не викликаючи термічного пошкодження. Залежно від оброблюваного матеріалу товщина зрізів може складати від 5 до 100 мкм.

Переваги: ​​безконтактна обработка, субмікрометрова точність, різання тканини в її природному стані, відсутність термічного пошкодження і менші витрати часу на підготовку тканини.

Комп’ютеризований мікротом

Оснащений вдосконаленим швидкодіючим термостатичним перемикачем, заморожуванням напівпровідників, кріоскальпуванням і кріопластиною.

Забезпечує товщину зрізів в діапазоні від 1 до 25 мкм з найменшим кроком регулювання зрізу 1 мкм і максимальним перетином зрізу 32×32 мм. Температура кріоскальпеля і кріопластини коливається від 0ºC ~ -18ºC до -10ºC ~ -40ºC відповідно.

Розуміння механізмів дії різних мікротомів, їхніх особливостей і призначення буде корисним для вибору відповідної моделі під ваші вимоги. Правильно підібраний пристрій допоможе мінімізувати пошкодження або спотворення зразка тканини під час досліджень.

Будьте в курсі новин

    A