Укр
Укр Eng Рус

Вірусний гепатит А: шляхи передавання, діагностика, профілактика

Україна і далі посідає провідні позиції за рівнем захворюваності на вірусні гепатити серед європейських країн. Лише в 2018 році, за даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, гострим гепатитом А захворіли 2767 українців. 871 з них – діти до 17 років. Які шляхи зараження гепатитом А і як не захворіти – далі в матеріалі.

Гепатит А – це захворювання печінки, викликане вірусом. Також відоме під назвою хвороба Боткіна. На відміну від інших типів гепатиту – В і С – не є хронічною хворобою печінки і частіше за все не смертельне. Однак, може супроводжуватися важкими симптомами і гострою печінковою недостатністю. В такому випадку можливий летальний результат. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в 2016 році від гепатиту А в світі померло понад 7130 осіб.

Зараження гепатитом А: як відбувається

Вірусний гепатит А передається аліментарним шляхом, тобто – через заражені продукти харчування і воду. Захворювання прямо пов’язане з неякісною обробкою водопровідної води, її очищення від стічних вод, а також з недотриманням особистої гігієни і орально-анальним сексом. За результатами досліджень, в країнах з низьким показником захворюваності на вірусні гепатити, гепатитом А хворіють в основному чоловіки, які вступали в статеві стосунки з чоловіками.

Інкубаційний період гепатиту А становить 2-6 тижнів, в середньому – до 28 днів. Такий тривалий період активації вірусу не дає змогу виявити його на ранніх стадіях і вчасно ізолювати інфіковану людину. З цієї причини в Україні щорічно відбуваються спалахи вірусного гепатиту А, переважно серед школярів.

Саме захворювання може тривати до 40 днів в залежності від наявності супутніх хронічних захворювань, віку, стану імунітету і своєчасності медичної допомоги.

Шляхи передачі гепатиту А

Як вже відзначили, хвороба Боткіна передається орально-фекальним шляхом. У зоні ризику ті, хто проживає в перенаселених районах з сильно забрудненою водою, недостатнім рівнем санітарних норм. Вірус потрапляє в організм разом з погано очищеною водою, недостатньо ретельно обробленими харчовими продуктами і через немиті руки.

Шляхи передачі гепатиту А

Також вірус передається побутовим шляхом, через столові прибори, посуд і рушники. Тому в зоні ризику також ті, хто спільно проживає з інфікованою людиною. Високий ризик підчепити вірус є також у людей, що вживають ін’єкційні наркотики, вступають в статеві стосунки з хворими.

Разом з тим, знешкодити вірус досить складно. Він стійкий до кислот, здатний витримувати температуру до 60°С і може досить довго “жити” у зовнішньому середовищі.

Діагностика гепатиту А

Розпізнати гепатит А самостійно дуже складно. Симптоми схожі з іншими захворюваннями, його можна сплутати з харчовим отруєнням або навіть застудою. Хвороба Боткіна стає очевидною тільки коли склери очей і шкіра набувають жовтуватого відтінку, а до цього моменту захворювання за симптоматикою схоже на що завгодно – панкреатит, загострення холециститу і грип.

Діагностика гепатиту А

Симптоми вірусного гепатиту А такі:

  • підвищення температури тіла до 39°С
  • нездужання, швидка стомлюваність, сонливість
  • на пізніх стадіях – зміна кольору сечі і калу (сеча стає темного відтінку, кал – безбарвним)

Також очевидні ознаки гепатиту А – гострий біль у правому підребер’ї, збільшена в розмірах печінка і селезінка, нудота, блювота, закреп або навпаки – діарея. На зараження можуть вказувати також біль у м’язах і суглобах, сухість шкіри.

Перелічені симптоми допоможуть ідентифікувати хворобу самостійно. Однак варто розуміти, що захворювання іншими, більш важкими формами вірусного гепатиту, протікають з тієї ж симптоматикою. Тому важливо звернутися до лікаря, який встановить точний діагноз і почне адекватне лікування. У клінічних умовах наявність вірусу гепатиту А встановлюють за допомогою низки аналізів. Щоб встановити точний діагноз і визначити, який саме тип вірусного гепатиту став причиною стану, проводять діагностику крові на наявність специфічних для гепатиту А антитіл – IgM. За необхідності спеціаліст може призначити більш глибоке дослідження крові, спрямоване на виділення РНК вірусу гепатиту. IgM і РНК вірусу – це маркери гепатиту А, які є підставою для встановлення діагнозу і призначення специфічного лікування.

Профілактика гепатиту А

Краща профілактика хвороби Боткіна – дотримання особистої гігієни. Регулярне і ретельне миття рук, обробка продуктів харчування і посуду.ОСкільки одним з основних джерел зараження є вода, вживати її необхідно тільки кип’яченою або дистильованою. У регіонах з поганою якістю обробки водопровідної води краще використовувати бутильовану воду – як для пиття, так і для приготування їжі.

Профілактика гепатиту А

Одним з найбільш надійних способів не захворіти на вірусний гепатит, в тому числі типу А, як і раніше залишається вакцинація.

Будьте в курсі новин

    A