Укр
Укр Eng Рус

Життя і досягнення Євгена Ростиславовича Кавецького

Євген Ростиславович Кавецький – онколог, патофізіолог, доктор медичних наук. Значний внесок науковець зробив у дослідження та популяризацію серед населення  знання про онкологію. Він виступав на телебаченні та радіо, а також написав більше ніж 600 наукових праць, присвячених проблемам експериментальної та теоретичної онкології. 

У 2019 році в честь видатного академіка та з нагоди 120-ї річниці з дня його народження відбулася ІІ Міжнародна конференція «Пухлина та організм: нові аспекти старої проблеми». 

Нам би хотілося б згадати про ті досягнення академіка, які по сьогоднішній день є базою для науки.

Маленька ампула - символ перемоги над раком

На робочому столі Кавецького, після його смерті, була знайдена записка: «Настане день, і на трибуні міжнародного конгресу з’явитися людина, яка підніме над принишклим залом маленьку ампулу – символ перемоги над раком. У ній будуть мрії про порятунок вмирали людей, праця і надії декількох поколінь учених, які боролися з найстрашнішою хворобою». Поки цього не сталося, але зусилля, прикладені для цього стали масивної базою для сьогоднішніх напрацювань.

Саме завдяки Р.Є. Кавецькому вчення О.О. Богомольця про фізіологічну систему сполучної тканини в ракурсі експериментальної онкології та причини перетворення нормальної клітини в пухлинну знаходять подальший розвиток.

У 1937 році видається монографія, яка зумовлює подальший напрямок роботи: «Роль активної мезенхіми в диспозиції організму до злоякісних новоутворень». В цей же час, видатний вчений, починає застосовувати для боротьби з пухлинами АЦС – антиретикулярної цитотоксическую сироватку Богомольця, з отримання позитивних результатів. У 1960 році з ініціативи академіка був створений Український НДІ експериментальної та клінічної онкології МОЗ України, сьогодні відомий як Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є. Кавецького.

Українська школа онкологів-експериментаторів

Українська школа онкологів-експериментаторів

В інституті, під керівництвом Ростислава Євгеновича разом з учнями була створена українська школа онкологів-експериментаторів. Основним напрямком досліджень є виявлення механізмів взаємодії організму і пухлини, оцінка імунних, метаболічних і гормональних особливостей, а також ролі нервової системи при цій взаємодії. В результаті цих досліджень була видана перша в своєму роді монографія «Пухлинний процес і нервова система», яка була переведена на англійську мову і опублікована в США.

Фундаментальними були дослідження, спрямовані на оцінку ролі ендокринної системи в розвитку новоутворень. Отримані дані стали теоретичною базою для розробки засобів направленої дії на нейроендокринну систему з метою профілактики виникнення новоутворень і протипухлинної терапії.

Ще декілька важливих фактів у роках:

  • У 1968 році за підтримки Ростислава Євгеновича в інституті засновано перший в Україні відділ біологічної та протипухлинної дії лазерного опромінення.
  • У 1979 році з ініціативи Кавецького Інститут починає видавати міжнародний науковий журнал «Experimental Oncology». Журнал видається і досі, зараз навіть можливий до перегляду в електронній версії.
  • У 2000 році з’явилася іменна премія  Академії наук України – премія ім. Р.Є.Кавецького за видатні наукові роботи в галузі експериментальної онкології.

Тема онкології залишається актуальною й зараз. Інноваційні технологічні рішення допомагають виявляти та діагностувати захворювання. Компанія АЛТ Україна є ексклюзивним офіційним дистриб’ютором Leica в Україні. Ми пропонуємо комплексні рішення для гістологічних лабораторій і постачання витратних матеріалів. Забезпечуємо методичну та технічну підтримку на будь-якому з етапів співпраці.

Будьте в курсі новин

    A