Укр
Укр Eng Рус

Стереомікроскопи в інспекції рослин: міжнародний досвід

У цій статті розповідаємо про те, як стереомікроскопи допомагають співробітникам інспекції рослин ЄС щодня перевіряти великі партії імпортованих продуктів та запобігати поширенню завезених разом з ними шкідників.

Екзотичні фрукти та рум’яні овочі – ми давно звикли до величезного вибору кулінарних делікатесів, які щодня продаються в магазинах свіжими. Однак іноді ці товари, доставлені здалеку, перевозять з собою небажаних пасажирів – шкідників, грибки або віруси, які неможливо побачити неозброєним оком. Вони можуть проникнути в екологічний цикл і, в гіршому випадку, можуть навіть викликати епідемії. Щоб запобігти цьому, рослини піддаються суворим перевіркам при ввезенні в Європейський Союз (ЄС). У цій статті розповідаємо про те, як співробітники інспекції рослин ЄС Франкфурта використовують стереомікроскопи нашого партнера – компанії Leica Microsystems для ретельної перевірки імпортованих товарів до їхнього потрапляння на полиці супермаркетів.

Центр швидкопсувних продуктів Франкфурта: коли швидкість має значення

Мал. 1. Рослини, що вимагають огляду, такі як ці пеларгонії з Єгипту по дорозі в розплідник рослин в Баден-Вюртемберзі, повинні бути оглянуті. Фото © Клаудія Мох

Коли мова йде про продукти, які швидко псуються, швидкість перевірки має вирішальне значення. Товари повинні рухатися швидко при огляді рослин в Центрі продуктів короткотривалого зберігання Франкфурта (Perishable Center of Frankfurt, PCF). Зрештою, це товари, які швидко псуються і після вивантаження з літака потребують якомога швидшого завантаження у вантажівки і транспортування не лише оптовикам в Німеччині, але і в багатьох інших європейських країнах. «Нам дається від трьох з половиною до максимум чотирьох годин на перевірку, а потім ми повинні або дати дозвіл, або вилучити дефектні товари з обігу, – пояснює Ханс-Юрген Хесс, який керує 18 співробітниками служби захисту рослин регіональної адміністрації Гиссена у вантажній зоні міжнародного аеропорту Франкфурт-на-Майні.

Точка входу: забір зразків у Франкфуртському міжнародному аеропорту

Мал. 2. Вольфганг Вілліг зі Служби захисту рослин регіонального адміністративного управління Гіссена бере зразок цих щойно завезенних перців чилі. Фото © Регіональна адміністрація Гиссена.

Понад 2 млн тонн вантажних авіаперевезень в рік роблять міжнародний аеропорт Франкфурта важливим авіалогістичним хабом для всієї Європи. Товари, які тимчасово зберігаються в PCF, складають 10% від цієї цифри. PCF у Франкфурті площею 13 000 м2 є найбільшим в Європі. Як «порт першого в’їзду» відповідно до правил імпорту ЄС, він має право імпортувати товари, чутливі до температури, в ЄС з третіх країн, а також перевіряти, зберігати і обробляти їх. PCF має більше 20 кліматичних зон, обладнаних згідно з вимогами до свіжої риби і м’яса і інших продуктів. Температура в 7-8 ° C підтримується в зоні для фруктів і овочів, де щодня з 6 ранку до 10 вечора працюють інспектори Служби захисту рослин. Саме в цьому Центрі починається процес перевірки продуктів – співробітники здійснюють забір зразків для їхньої подальшої перевірки в лабораторії під мікроскопом.

Етап 2: ретельне дослідження зразків під мікроскопом

Мал. 3. Розвіта Рейнхардт досліджує зразок за допомогою стереомикроскопа Leica MZ16 відразу після посадки в міжнародному аеропорту Франкфурта. Якщо на рослині буде знайдений шкідник, вона зробить знімки і повідомить про результати дослідження в Службу захисту рослин, яка буде відповідним чином консультувати клієнта. Фото © Клаудія Мох.

Шкідники, які приїжджають разом з товарами, можуть призвести до великого матеріального збитку для країн ЄС. Керівництво з інспекції рослин 2000/29 / ЄС ЄС включає вимогу наявності сертифіката здоров’я рослин для деяких продуктів. Для цього імпортер повинен переконатися у якості рослини. Перевіряються всі продукти, які доставляються з Азії, Південної Америки і Африки: маракуйя з Коста-Ріки, баклажани з Єгипту, манго і базилік з Таїланду, а також всілякі барвисті зрізані квіти і суцвіття, які будуть використовуватися не тільки в декоративних цілях, але і в якості продуктів харчування. Якщо щось здасться підозрілим їх тренованим очам, посиленим збільшувальними лінзами мікроскопа, інспектори доставлять це в лабораторію Служби захисту рослин для подальшого розслідування. Упаковка також перевіряється, особливо якщо вона виготовлена ​​з деревини, в якій може гніздитися багато шкідників.

Мал. 4. У разі виявлення шкідника thrips palmi вся партія повинна бути знищена. © Регіональна адміністрація Гіссена.

У лабораторії асистент з агротехніки Служби захисту рослин Розвіта Рейнхардт і її колеги досліджують зразки за допомогою мікроскопів. Протягом багатьох років співробітники регіональної адміністрації Гіссена довіряли якості Leica. Вони використовують стереомікроскопи Leica, доповнені цифровими камерами Leica Microsystems, які відіграють важливу роль для документування результатів. Офіси Служби захисту рослин, які ефективно об’єднані в мережу, також використовують зображення, отримані за допомогою камер Leica, для інтерактивного обговорення та отримання інформації.

Шкідники, яких не видно неозброєним оком

Тільки збільшення стереомикроскопа дає змогу виявити личинки плодової мухи в плоді манго або лускатих комах на зовнішній стороні плода. Крихітні личинки листової мухи (agromyzidae) можуть також залишатися в свіжих травах, таких як коріандр, який так популярний в азіатській кухні. У разі виявлення thrips palmi в баклажанах партія повинна бути відхилена і знищена. Thrips palmi – це карантинний шкідник, який заборонений до ввезення і розповсюдження в державах-членах Європейського союзу. Багато різних рослини з родин гарбузових, пасльонових, сосочкових, маргариток і орхідей можуть бути заражені thrips palmi. Країни ЄС вважаються незараженими, але комаха розміром лише 1 мм поширена в деяких частинах Азії та Центральної Америки. Окремі екземпляри thrips palmi не становлять небезпеки, але масове зараження може призвести до проблем, особливо з урахуванням того, що у цього виду шкідників може розвинутися стійкість до пестицидів. Як тільки thrips palmi з’явиться на території ЄС, існує ризик неконтрольованого поширення в місцевих теплицях.

Мал. 5. Однією з найбільш поширених причин відмови від товару є зараження баклажанів leucinodes orbonalis, видимими тут на світло-жовтому баклажані. © Регіональна адміністрація Гіссена.

Мал. 6. Leucinodes orbonalis. © Регіональна адміністрація Гіссена.

Мал. 7. Гусениця огіркової молі (Diaphania indica) на гіркому гарбузі. © Регіональна адміністрація Гіссена.

Мал. 8. Личинка плодової мухи в плодах кумквата. © Регіональна адміністрація Гіссена.

Мал. 9. Личинка баклажанового Leucinodes orbonalis. © Регіональна адміністрація Гіссена.

Численні врожаї протягом року в країнах походження гарантують, що екзотичні фрукти і овочі можуть бути запропоновані на ринку в будь-який час року. Однак майже всі садові і балконні рослини є сезонними. Наприклад, уже в травні пагони пуансетії (euphorbia pulcherrima), особливо популярні в різдвяний сезон, доставляються в Європу з регіонів зростання в Південній і Центральній Америці, Азії та Африці і перевіряються у Франкфурті. Шкідники з цих регіонів часто не мають на території Європи природних хижаків і, поселившись тут, можуть безперешкодно поширюватися. Проте, як і інші рослини пуансетії також повинні пройти офіційну перевірку перш ніж їх можна буде схвалити для транспортування в розплідники. Досвід Інспекції рослин ЄС показує, що застосування в роботі сучасних підходів до перевірки продукції, що імпортується в поєднанні з потужними інструментами мікроскопії дозволяють значно скоротити економічні ризики в разі ввезення і розповсюдження зараженої шкідниками продукції. У статті ми розповіли, як використовують стереомікроскопи Leica в європейських країнах. Досвід європейських колег можна застосувати і в Україні: як для інспекції рослин і готової до експорту сільськогосподарської продукції, так і для вивчення комах-шкідників для наукових цілей. Як офіційний дистриб’ютор продукції компанії Leica Microsystems в Україні, компанія “АЛТ Україна ЛТД” пропонує кращі в своєму класі стереомікроскопи бренду. Ознайомитися з ними можна в нашому каталозі.

Будьте в курсі новин

    A