Укр
Укр Eng Рус

Служба крові: закордонний досвід управління запасами та перспективи для України

Щорічно у світі збирають приблизно 108 мільйонів порцій донорської крові. Медзаклади практично щохвилини мають потребу в цих запасах задля можливості виконувати переливання при важких травмах, післяпологових кровотечах, ургентних операціях та інших маніпуляціях. У всіх випадках лікарня повинна бути впевнена, що вона точно отримає життєво важливий продукт у необхідні терміни та зі збереженням його первинних властивостей.

У контексті розуміння ситуації з донорськими запасами дуже показовим став 2020 рік. Пандемія буквально “знекровила” регіони й міста в різних країнах: через карантинні обмеження та ризик інфікування кількість донорів у центрах служби крові на заході та в Україні скоротилася в рази. Водночас зросла необхідність у плазмаферезі — у деяких лікарнях таку процедуру почали застосовувати для лікування важких випадків захворювання COVID-19.

З огляду на пандемію, а також на населення, що постійно зростає і старішає та чий спосіб життя змінюється, потреба в крові лише збільшуватиметься. Уже сьогодні забезпечення постійної наявності компонентів крові є серйозною проблемою для організацій з охорони здоров’я незалежно від країни. Не менш важливі завдання, які стоять перед медичними організаціями, — це підвищення безпеки реципієнтів і донорів, а також зниження фінансових витрат на збір, обробку й доставлення донорського продукту.

Тільки впровадження нових підходів в управлінні запасами крові, продумана логістика та раціональніше використання ресурсів служби переливання крові може стати розв’язанням проблеми.

Звернемося до закордонного досвіду й розглянемо технології, які вже впроваджуються в Україні.

Оптимізація постачання крові від донора до реципієнта: досвід США

Biolog-id — світовий лідер у галузі інтелектуальних рішень для ідентифікації, відстеження та управління чутливими продуктами здоров’я (еритроцитами, плазмою, тромбоцитами). З цією метою компанія використовує технологію RFID.

Biolog-id

Biolog-id

Технологія гарантує, що правильний компонент крові буде введений правильному пацієнту, і забезпечує фінансову економію завдяки зменшенню втрат й оптимізації ланцюжка постачання (скорочення запасів, віддалене управління без ручної обробки тощо).

Один із прикладів реалізації вищесказаного — співпраця Biolog-id і служби здачі крові в Цинциннаті (Огайо, США). Центр крові Гоксворта використовував рішення Biolog Transfusion® для кращого відстеження потоку концентратів тромбоцитів між центром крові та його лікарнями. Мета полягала в тому, щоб зробити компоненти крові доступними й налагодити своєчасне постачання при зниженні ризику втрат завдяки безпечному поверненню невикористаних продуктів.

В результаті рішення Biolog Transfusion® (з впровадженням RFID-технології для локального та віддаленого управління запасами в режимі реального часу) дозволило урізати транспортні витрати від центру крові до лікарень, контролювати термін зберігання запасів тромбоцитів у госпіталях, зменшити втрати продукції та поліпшити точність інвентаризації.

COVID-19: кріозберігання та введення плазми з антитілами

Понад 60 років тому лікар Майкл Рубінштейн уперше застосував плазмаферез, щоб врятувати життя пацієнта з важким захворюванням крові. Тепер одна з версій такої процедури (плазмова терапія) використовується лікарнями в усьому світі для лікування важких випадків COVID-19.

Принцип полягає в тому, щоб отримати плазму людини, яка позбулася вірусу, і ввести цю плазму пацієнту з інфекцією для насичення крові антитілами. Перші результати показали, що плазмотерапія може стати перспективним методом лікування у відповідь на пандемію. Але поки занадто рано говорити про повсюдне впровадження — метод ще тестується.

Що ж необхідно для безпечного застосування такої терапії? З моменту забору крові до переливання може минути деякий час. Щоб уникнути втрати первинних властивостей плазми, важливо ефективно її заморозити. B Medical Systems — глобальний виробник і дистриб’ютор медичного холодильного обладнання — розв’язує це завдання за допомогою морозильних камер для зберігання плазми й компонентів крові.

B Medical Systems

B Medical Systems

Також компанія випускає холодильники для банку крові, транспортувальні коробки для всіх компонентів крові та шокові морозильники. Обладнання дає можливість створити безперервний холодовий ланцюг крові від донора до реципієнта. Універсальне програмне забезпечення дозволяє виконувати моніторинг холодильних пристроїв, включаючи збір, запис та візуалізацію даних про температуру.

Як збільшити запаси крові в Україні: методи та обладнання

Чи є можливість створити запас еритроцитів рідкісних груп крові та рідкісних фенотипів на 30 років уперед для використання в надзвичайних ситуаціях? Це може здатися фантастикою, але така технологія вже існує. Навіть більше — вона доступна в Україні.

Haemonetics — виробник першого та єдиного у світі обладнання для автоматичної обробки еритроцитів у закритій системі з подальшим кріоконсервуванням. Апарат ACP® 215 зводить до мінімуму ризик бактеріальної контамінації, швидко готує еритроцити до довгострокового заморожування та більш тривалого зберігання.

Прилад для автоматичної обробки еритроцитів ACP 215

Прилад для автоматичної обробки еритроцитів ACP 215

Система Haemonetics забезпечує карантинізацію еритроцитів як мінімум 6 місяців і максимум до 5 років. Вона також дозволяє зберігати еритроцити до 30 років! Це відкриває перед українськими службами крові — у Харкові, Києві, Львові та інших обласних центрах — унікальну можливість: створити довговічний запас крові (зокрема, рідкісних груп) на випадок епідемій і стихійних лих.

Для збільшення пропускної спроможності центрів крові та розширення кола відповідних донорів компанія Haemonetics також розробила апарат MCS+. Ця система для плазмаферезу дозволяє отримувати високоякісні компоненти крові (тромбоцити, еритроцити, стовбурові клітини, лімфоцити, гранулоцити, плазму), проводити терапевтичний аферез і плазмообмін.

Мобільна система для цітоплазмафереза MCS +

Мобільна система для цітоплазмафереза MCS +

Апарат MCS+ забезпечує значну ефективність сепарації, що у два рази знижує обсяг відпрацьованої крові та, відповідно, антикоагулянту. Крім того, він дає можливість здійснювати процедуру швидше, з меншим навантаженням на донора й меншими обмеженнями стосовно підбору донорів (при використанні аналогічних систем інших виробників є деякі обмеження за віком, вагою донорів та іншими параметрами).

Будьте в курсі новин

    A