Укр
Укр Eng Рус

Обладнання для ендоскопії: види та застосування

Ендоскопія медична процедура, спрямована на діагностику тканин внутрішніх органів з метою виявлення запального процесу та патології на ранній стадії, взяття зразків тканин для дослідження (біопсія) та виконання певних видів хірургічного втручання.

Головний інструмент, який використовується для цієї процедури, – ендоскоп. Він являє собою тонку довгу трубку з підсвічуванням та камерою на кінці і є основним елементом ендоскопічного обладнання. Серед додаткового оснащення: відеомонітор та відеопроцесор, мийка для ендоскопа, вакуумний аспіратор, іригаційна помпа, освітлювачі, інсуфлятор CO2 та ендоскопічна стійка.

Ендоскопи: принцип роботи, конструкція, види

Інструмент вводять через рот, уретру, анальний отвір, невеликий розріз на шкірі або іншими способами залежно від діагностики. Зображення внутрішньої порожнини фіксується ендоскопом та виводиться на екран монітора.

Ендоскоп часто оснащений спеціальним каналом, через який можна вводити всередину організму пацієнта інструменти для збирання зразків та виконання інших медичних маніпуляцій. Наприклад, для обстеження шлунка використовують цитологічні щітки для забору зразків клітин, а також щипці для біопсії та зняття швів.

На цей час існують різні види ендоскопів, залежно від особливостей конструкції.

Гнучкі ендоскопи характеризуються високою проникною здатністю та маневреністю завдяки здатності високоміцної трубки згинатися практично під будь-яким кутом.

Жорсткі ендоскопи мають меншу маневреність та призначені для дослідження порожнин більшого діаметра, до яких є прямолінійний доступ.

Фіброскопи – різновид обладнання для ендоскопії, яке фіброволокном передає аналогове зображення до окуляра.

Відеоендоскопи фіксують досліджувану область на мініатюрну відеокамеру та виводять зображення у цифровому форматі на комп’ютерний монітор. Це дає можливість спеціалісту створювати відео- та фотоархіви для відстеження динаміки змін.

Види ендоскопів за призначенням

Сучасне медичне ендоскопічне обладнання є досить різноманітним, що дозволяє використовувати його при лікуванні різних органів.

Залежно від досліджуваної області виділяють такі інструменти:

 • Гастроскоп. Застосовується для обстеження шлунково-кишкового тракту, зокрема стравоходу, шлунка, тонкої кишки. Сучасний відеогастроскоп дає можливість діагностувати рак, виразки, грижі, інші захворювання та патології. 
Гастроскоп

Гастроскоп

 • Бронхоскоп. З його допомогою виконують ендоскопію легенів для виявлення ознак інфекції, кровотеч, пухлин, зайвого слизу та закупорок. Допомагає брати зразки слизу та тканин для подальшого вивчення у лабораторії.
 • Ларингоскоп. Призначений для медичних маніпуляцій у гортані. Зокрема, для забору тканин, усунення стороннього тіла, виконання лазерної процедури, видалення поліпів та інтубації пацієнта.
Ларингоскоп

Ларингоскоп

 • Дуоденоскоп. Застосовується у діагностиці захворювань тонкого кишківника. Відеодуоденоскоп допомагає в лікуванні панкреатиту, видаленні каменів у жовчному міхурі та дренажі жовчних проток. 
 • Колоноскоп. З його допомогою спеціаліст здійснює колоноскопію прямої та товстої кишки для виявлення поліпів, виразки, кровотечі чи запалення.
Колоноскоп

Колоноскоп

 • Ентероскоп. Ендоскоп для діагностики запальних захворювань кишківника, наприклад, хвороби Крона. Дозволяє виявляти віруси в кишківнику та шлунку, запалення, пухлини, кровотечі.
 • Цистоскоп. Використовується для обстеження сечового міхура на наявність пухлин, каміння, раку, закупорки, збільшення передміхурової залози та інших патологій.
 • Уретероскоп. Призначений для ендоскопії сечовивідних шляхів. Дане ендоскопічне обладнання дозволяє визначити причину інфекції та закупорки сечі, виявити поліпи, рак, каміння, пухлину.
 • Гістероскоп. Вводиться в матку з метою виявлення різних патологій та видалення міоми, поліпів, внутрішньоматкової спіралі та спайок, а також для абляції, катетеризації маткових труб, біопсії.
Гістероскоп

Гістероскоп

Стійка ендоскопічна

Відеоендоскопічна стійка багатосекційна система для діагностики захворювань, а також виконання біопсії та певних видів хірургічного втручання. Являється пересувною та включає ендоскоп та інше обладнання для ендоскопії, готове до роботи. Наявність такої системи забезпечує більш комфортні умови для медичних фахівців та підвищує швидкість та точність процедур.

Склад апаратної частини стійки відрізняється залежно від галузі дослідження та виду процедури. Але зазвичай базова комплектація така:

 • відеоендоскоп,
 • монітор,
 • джерело світла,
 • приладова стійка,
 • електрохірургічний апарат. 

Ця комплектація може бути доповнена інсуфлятором, гінекологічною або урологічною помпою та іншими інструментами. Медичний заклад має можливість у будь-який час модернізувати стійку для розширення функціоналу її застосування, додавши до існуючої системи для ендоскопії нове обладнання.

Переваги ендоскопічної стійки:

 • Мобільність. Конструкція легко рухається за допомогою роликів. Для стабілізації необхідного положення передбачено фіксувальний пристрій.
 • Компактність.Все обладнання та комплектуючі на одній стійці. Вертикальне розташування секцій сприяє розміщенню великої кількості інструментів на малій площі. Це дає можливість зберегти корисну площу медзакладу.
 • Зручність. Кожен елемент системи має своє місце, все в безпосередній доступності для застосування в разі першої необхідності. Для інструментів розроблені тримачі та фіксатори.
 • Безпека. Більшість стійок забезпечені мережевими фільтрами та кабельними каналами з метою зниження ймовірності пошкодження шнурів живлення під час переміщення конструкції. Також кожна ендоскопічна стійка має систему заземлення для уникнення травмування електрикою персоналу та пацієнтів.

Завдяки продуманій конструкції, апаратна стійка ендоскопічна сприяє створенню умов для оптимізації роботи лікаря, підвищення комфорту та ефективності медичних процедур.

Будьте в курсі новин

  A