Укр
Рус Укр Eng

Аналіз метилових ефірів жирних кислот (FAMEs) на газовому хроматографі

Аналіз метилових ефірів жирних кислот (FAMEs) є вагомою складовою в характеристиках жирів та олій для визначення загального вмісту жиру в харчовій продукції. Саме тому газова хроматографія являється важливою технологією в аналізах жирів та олій, оскільки з її допомогою можна отримати точні результати як для складних, так і для простих матриць зразків.

Жири можна екстрагувати з матриці, використовуючи неполярний розчинник та омилення для утворення солей вільних жирних кислот. Після дериватизації вільних кислот до метилових ефірів суміш готова до аналізу методом газової хроматографії (ГХ) завдяки леткості та термічній стабільності FAMEs.

Багато перших методик для аналізу FAMEs методом газової хроматографії було розроблено на набивних колонках, однак капілярні колонки мають багато переваг, включаючи більш ефективну роздільну здатність. Наприклад, капілярні колонки типу Carbowax (стаціонарна фаза – поліетиленгліколь) широко використовуються для аналізу метилових ефірів насичених і ненасичених жирних кислот, а фази біцианопропілу – для розділення цис і транс-ізомерів поліненасичених компонентів. 

Аналіз поліненасичених метилових ефірів жирних кислот (FAMEs)

Колонки FAMEWAX, порівняно з традиційними Carbowax, пропонують чудову роздільну здатність поліненасичених метилових ефірів жирних кислот (МЕЖК), суттєво зменшуючи при цьому час аналізу. Проведення аналізу за 10 хвилин – це можливо!

Стаціонарна фаза поліентиленгліколю тестувалася саме на суміші FAMEs, аби переконатися в хороших показниках розділення жирних кислот омега-3 та омега-6. Такі ж результати отримали для метил ейкозапентеноату (C20:5) та метил докозагексаеноату (C22:6), що містяться у нутрицевтичних інгредієнтах і таких продуктах, як морські масла. Нижче зображені аналізи МЕЖК з морського масла та нутрицевтичного зразку з океану, відповідно. Обидва аналізи проведені швидко, а піки добре розділені, гострі та симетричні.

Мал.1

Мал.1

Мал.2

Мал.2

Як і колонки FAMEWAX, Stabilwax та Rtx-Wax також забезпечують чудову роздільну здатність  метилових ефірів жирних кислот, отриманих з рослинних чи тваринних джерел. 

Розділення цис і транс-ізомерів

Окремо цис і транс-ізомери розділяються на 100-м капілярній колонці Rt-2560, що робить цю колонку найкращою для аналізу частково гідрогенізованих жирів. Високополярна біцианопропілова фаза надає необхідну селективність для розділення ізомерів FAME, такі як цис і транс-форми C18:1. Транс-ізомери виходять перед цис-ізомерами, тоді як на колонках Carbowax, FAMEWAX чи Rtx-Wax все навпаки.

На Мал.3 нижче показана хроматограма розділення 37 компонентів FAMEs, що зазвичай зустрічаються в рослинних, тваринних або морських жирах і оліях, на колонці Rt-2560. Ця колонка також дозволяє визначити загальний кількісний вміст трансізомерів.

Мал. 3

Мал. 3

Колонка Rtx-2330, що на 90% має біцианопропілову фазу, також добре розділяє цис і транс-ізомери метилових ефірів жирних кислот. Ці колонки менш полярні, ніж Rt-2560. На Мал. 4 показано аналіз тваринного жиру на колонці Rtx-2330. Як і на колонці Rt-2560, транс-форми FAMEs елююються перед цис-ізомерами. 

Мал. 4

Мал. 4

Для калібрування системи ГХ для аналізів цього типу, використовуйте 37-компонентну суміш метилових ефірів жирних кислот (кат. номер 35077) або 28-компонентну суміш FAME для харчової промисловості (кат. номер 35078). Ці стандарти включають гравіметричний сертифікат аналізу, який допомагає забезпечити точну кількісну оцінку.

Аналіз рослинних сполук

Газова хроматографія може аналізувати маркери сполук жирних кислот також і для деяких рослинних продуктів. Обидва типи капілярних колонок Rtx-Wax та Stabilwax забезпечують ефективність та селективність, необхідну для проведення аналізу, та дозволяють точно ідентифікувати індивідуальні жирні кислоти у продуктах, таких як масло пальметто, оливкова та пальмова олія (Мал. 5-7).

Мал. 5

Мал. 5

Мал. 6

Мал. 6

Мал. 7

Мал. 7

Висновок

Капілярні колонки ГХ особливо використовуються для визначення загального вмісту жиру, його трансформ та загального вмісту поліненасиченої жирної кислоти омега-3, що міститься у харчових продуктах. Вибір капілярної колонки залежить від інформації, що вимагається. Для аналізів поліненасичених FAMEs колонка FAMEWAX дозволяє провести кількісне визначення швидко та точно. Більш полярна колонка Rt-2560 необхідна для визначення загального вмісту жиру чи кількості жиру у певних інгредієнтах чи кінцевих продуктах.

Які б не були ваші вимоги для аналізів жирних кислот, разом з компанією Restek ми підберемо для вас аналітичні колонки необхідної продуктивності та стандартні калібрувальні суміші, щоб ви отримали точний аналіз вашого зразку. 

Залишайте заявку на сайті або пишіть нам chromatography@alt.ua.

Будьте в курсі новин

    A