Укр
Рус Укр Eng

Медична інформаційна система в Черкасах: деталі реалізації проекту

Днями у Черкасах запрацювала послуга онлайн-запису до лікаря. Це наступний етап впровадження комплексної медичної інформаційної системи, об’єднаної із сервісом для пацієнта. В Україні у державних і комунальних закладах проект в такому обсязі інформатизації  реалізується вперше. Медична реформа, що наразі активно просувається в Парламенті й не менш активно обговорюється громадськістю, найближчим часом передбачає встановлення таких систем по всіх регіонах нашої держави.

Унікальний для країни проект

Відтепер записатися на прийом до сімейного лікаря у Черкасах можна не виходячи з дому. Із 1 червня така послуга запрацювала через веб-ресурс mymedcabinet.com.ua. За задумом розробників, сервіс доступний лише для зареєстрованих в лікувальних установах міста осіб. Такий підхід спрямований на створення єдиної медичної бази даних мешканців, які обслуговуються в лікувально-профілактичних закладах Черкас. Наразі, саме чітка ідентифікація пацієнтів, яким надає допомогу лікар загальної практики-сімейної медицини у найближчій перспективі медичної реформи надасть можливість отримувати кошти на пацієнта.

«Це дуже серйозна подія, до якої ми йшли декілька років. Спочатку запровадили електронну реєстрацію пацієнтів, потім – електронну картку пацієнта та медичні документи. І зрештою презентуємо сервіс запису до лікарів через мережу інтернет, – зазначив директор департаменту охорони здоров’я Черкаської міськради Олег Стадник. – В найближчих планах запуск ресурсу на мобільному додатку, впровадження електронного підпису, а також особистого кабінету, де пацієнти матимуть доступ до всіх своїх медичних документів (результати аналізів, обстежень, медичні довідки тощо)».

«Ми презентували проект, який в такому масштабі на теренах Україні реалізується вперше, – відзначив  міський голова Черкас Анатолій Бондаренко. – В першу чергу це вдалося завдяки активній громадянській позиції мешканців Черкас: саме місцяни обрали впровадження такої послуги у відкритому онлайн-голосуванні проектів на сайті міськради. Ідея отримала підтримку з боку влади і в рамках програми «Громадський бюджет» була реалізована. Тобто замовником такого інноваційного сервісу стала громада, і саме громада за нього і заплатила. Хочу відзначити, що система зручна, проста і прогресивна. Наразі послугою онлайн-запису можуть скористатися 150 тисяч жителів Черкас  – це половина мешканців міста. Переконаний, з часом такі нововведення значно покращать рівень медичного обслуговування населення по всій нашій країні».

Зроблено українцями для українців

«Комплексна інформаційна медична система «ЕМСІМЕД», що нині  об’єднала всі центри первинної медико-санітарної допомоги та поліклініки Черкас, – виключно український продукт, – розповідає керівник проекту з боку виконавця, заступник директора ТОВ «АЛТ Україна», кандидат медичних наук Вадим Терентюк. – Спеціалісти, які створювали програму, знають нагальні потреби, завдання і особливості вітчизняної системи охорони здоров’я, так би мовити, зсередини, а також мають досвід  розробки подібних систем для медичних закладів інших європейських країн.

Система максимально проста і зрозуміла для користувача. Із переліку закладів первинної медико-санітарної допомоги слід обрати будь-якого лікаря. Ознайомитися із графіком його роботи і записатися на прийом у найзручніший для пацієнта час. За необхідності запис можна скасувати й повторно записатися на інший день чи годину. Додаткова ідентифікація користувача відбувається шляхом надсилання СМС-коду на телефон пацієнта.

Сервіс є соціально відповідальним. Тому якщо людина впродовж двох місяців двічі записалася на прийом, але не відвідала лікаря і не скасувала запис у відповідному порядку, послуга онлайн-запису для такого користувача буде заблокована. І він буде змушений за старою схемою прийти до реєстратури поліклініки особисто і разом із співробітником медичного закладу провести процедуру запису на прийом.

Мережевий сервіс для пацієнтів побудований на технологіях захисту інформації https, а медична інформаційна система у лікувальних закладах має рівень технічного захисту інформації (ТЗІ) Г-2.

Під час впровадження системи окрему увагу приділяли навчанню лікарів: адже часто медики чинять опір нововведенням лише тому, що бояться не опанувати самотужки нові програми.

Навчання відбувалося в три етапи: спершу в тренінговому центрі, який ми створили спеціально для цієї мети на базі Черкаського державного технологічного університету, далі на робочих місцях із тренером, і самостійно згідно спеціально розробленої інструкції. Розробили і надали методичний пакет, інструкції та роз’яснювальні матеріали як для медиків, так і для пацієнтів. Провели роз’яснювальну роботу серед керівного складу лікувальних закладів. Багатоступеневе навчання користувачів і їх повна адаптація до роботи з системою – одна з багатьох переваг, які відрізняють підхід до впровадження проектної команди «ЕМСІМЕД» від конкурентів. І нині черкаські медики вже оцінюють переваги системи, а не долають страх роботи з нею».

Медична інформаційна система в Черкасах

Медична інформаційна система в Черкасах

 

Європейський рівень медичного обслуговування

Переваги від впровадження медичної інформаційної системи «ЕМСІМЕД» та сервісу «МійМедКабінет» очевидні:

 • Значна економія часу і турбота про пацієнта: не потрібно гаяти часу й двічі приходити до поліклініки (один раз, щоб записатися, й інший – безпосередньо на прийом); зникла необхідність чекати у черзі під кабінетом і контактувати із хворими, додатково наражаючи на небезпеку власне здоров’я.
 • «Готовність номер один» для лікаря: тепер фахівець знає, хто записався на прийом і кількість пацієнтів. Відтак, заздалегідь може освіжити в пам’яті історію хвороби, подивитися в динаміці результати лабораторних обстежень, бути максимально готовим до прийому, провести його з максимальною продуктивністю і витратити на нього оптимальну кількість часу.
 • Нові управлінські можливості: відтепер керівник закладу може в режимі онлайн проглядати графік запису до лікаря, його завантаженість, правильність заповнення ним електронних карток пацієнта тощо. Зрештою відстежувати «популярність» лікаря серед пацієнтів (до кого з фахівців запис – на три дні наперед, а в кого повно пустих «віконець»): і коли буде реалізований передбачений медичною реформою принцип «гроші йдуть за пацієнтом», саме така об’єктивна інформація стане основою для прийняття ефективних управлінських рішень.
 • Статистика «в один клік»: система дає можливість за секунди сформувати будь-який звіт, виконати статистичну вибірку за потрібним параметром – і вона буде дійсно об’єктивною. А стара система, що передбачала багатоденний аналіз купи паперів, вже не забиратиме дорогоцінного часу медиків.

Центральний компонент МОЗ: як буде повязаний з інформаційними системами на місцях

Наразі ведеться розробка Центрального компоненту МОЗ: він представляє собою єдину всеукраїнську центральну базу даних медичних закладів, лікарів і пацієнтів. До неї поступово будуть під’єднуватися медичні системи різних міст і областей (як та, що нині запроваджена в Черкасах), і зрештою всі вони будуть зв’язані в єдину систему.

Центральний компонент є свого роду платформою для забезпечення подушної оплати ЛПЗ і лікарям. Медична реформа передбачає, що пацієнт сам обиратиме собі лікаря: в будь-якому місті та в будь-якому лікувальному закладі. ЛПЗ безпосередньо через електронну систему надаватимуть інформацію МОЗ України про декларації між лікарем і пацієнтом, а Національна служба здоровя України буде сплачувати за подушним принципом.

Реєстрація медичних інформаційних систем розпочнеться вже в цьому місяці, і мережа черкаських закладів охорони здоров’я буде однією з перших підключена в тестовому режимі до Центрального компоненту. Це стане реальним кроком до реалізації медичної реформи в Україні й прикладом успішної реалізації стратегії реформування однієї з найважливіших галузей соціальної інфраструктури на місцях.

Адже необхідність реформування є невідворотною, й саме ті лікувальні заклади, медики й відповідальні посадовці, що вже зараз забезпечать умови для електронізації системи охорони здоров’я в межах міста, району чи області, зможуть бути ефективними і успішними в нових умовах роботи на ринку медичних послуг.

Відеозаписи по цій темі доступні за посиланнями:

 1. youtube.com
 2. http://vikka.ua

Інші публікації по цій темі Ви можете знайти тут:

 1. http://provce.ck.ua
 2. http://novadoba.com.ua
 3. http://dzvin.news
 4. http://progolovne.ck.ua
 5. http://procherk.info
 6. http://kropyva.ck.ua
 7. http://pres-centr.ck.ua
 8. http://www.rada.cherkassy.ua
 9. https://www.facebook.com
 10. http://region.unn.ua
 11. http://region.unn.ua
 12. http://region.unn.ua
 13. http://pro-vincia.com.ua
 14. http://cherkasy.ua.city
 15. http://vycherpno.ck.ua
 16. http://live.ck.ua
 17. http://region.unn.ua
 18. http://zmi.ck.ua

Джерело: http://www.mcmed.ua/ua/MyMed

Будьте в курсі новин

  A