Укр
Рус Укр Eng

Як вирішити проблему з нестачею донорської крові та створити її національний стратегічний запас

Розповідаємо про єдиний в світі апарат для автоматичної обробки еритроцитів в стерильних системах – АСР215 від Haemonetics, який допоможе створити низькотемпературний банк крові і вирішити проблему з дефіцитом донорської крові на національному рівні.

Донорство – єдине джерело алогенних крові, і вкрай важливо забезпечити стабільне поповнення її запасів на рівні країни. Донорство в Україні регламентовано низкою чинних законодавчих норм, але в останні роки воно переживає значний спад.

Відповідно до Директив Європейського Парламенту та Ради Європейського Союзу для забезпечення держави кров’ю і її компонентами потрібно 40-60 донорів на 1 тис. населення країни, або 4,0-6,0%. В Україні цей показник становить лише 14-15 донорів на 1 тис. населення. Тому центри переливання крові у всіх регіонах час від часу стикаються з гострим дефіцитом запасів донорської крові та її компонентів.

Для чого потрібен національний криобанк крові

2020 став показовим для розуміння загальної ситуації з запасами донорської крові в Україні. Пандемічний спалах коронавірусного захворювання буквально знекровив запаси в кожному обласному центрі країни. Через карантин і ризик інфікування, кількість донорів значно зменшилася.

Питання постійної наявності донорської крові та її компонентів в потрібній кількості стало особливо актуальним і в зв’язку з активним розвитком трансплантології в Україні. Для зниження ризиків передавання вірусів і інших патогенів через кров та її компоненти, повинна здійснюватися їхня карантинізація. Тобто, заготовлену донорську кров можна використовувати тільки за умови, що у донора не виникло захворювань протягом 14 днів після забору. Практичне впровадження цього заходу уповільнює процес поповнення запасів донорської крові та її компонентів. При цьому, на перший план виходить проблема карантинізації еритроцитів, термін зберігання яких дуже обмежений (до 24 годин).

Медичні установи постійно мають потребу в переливанні крові в екстрених ситуаціях. Наприклад, при важких травмах, післяпологових кровотечах, анеміях новонароджених у важкій формі, діскразіі крові і невідкладних операціях, під час яких необхідна донорська кров. Крім цього, додаткові запаси можуть знадобитися пацієнтам з COVID-19, у яких розвинувся важкий сепсис або яким потрібно екстракорпоральна мембранна оксигенація.

Реальним вирішенням проблеми є створення кріобанку донорської крові, який дозволить створити її національний стратегічний запас. Медичні установи в усьому світі в цьому питанні звертаються до досвіду компанії Haemonetics – виробника першого і станом на зараз єдиного в світі обладнання для автоматичної обробки еритроцитів в закритій системі.

Розповідаємо більше про апарат АРС215 і про те, як він може допомогти з завданням карантинізації еритроцитів і створенні низькотемпературного банку крові.

Можливості апарату АСР215

АСР215 – апарат для автоматичної обробки еритроцитів. Тобто, всі процеси здійснюються в автоматичному режимі, що дозволяє звести до мінімуму ризик бактеріальної контамінації, виключити помилки в результаті “людського чинника”, а також значно підвищити якість одержуваних продуктів.

Апарат призначений для виконання трьох основних процедур, спрямованих на підготовку еритроцитів до зберігання і переливання:

  • Гліцеролізація

Перший етап підготовки еритроцитів до замораживання і подальшого тривалого зберігання. На цьому етапі апарат в автоматичному режимі додає гліцерин.

  • Дегліцеролізація

Процес обробки еритроцитів після розморожування та їхня підготовка до переливання пацієнтам. На цьому етапі апарат автоматично, в закритій системі видаляє із заморожених раніше еритроцитів гліцерин і відмиває їх, готуючи до трансфузій пацієнтам.

  • Відмивання нативних еритроцитів

Третя процедура, яку можна проводити на цьому апараті – відмивання нативних еритроцитів. Тобто, еритроцитів, що не були заморожені. Такі еритроцити потрібні скомпрометованим пацієнтам, які потребують множинних переливань, а також пацієнтам з алергічними і посттрансфузійними реакціями, дітям і хворим на серцево-судинні патології.

Технологія кріоконсервації з мінімальним пошкодженням клітин крові

Пошкодження клітин при кріоконсервації – неминучий процес. Це відбувається через кристалізацію води з утворенням кристалів льоду (пряме пошкодження мембрани; перерозподіл розчинених речовин при нерівномірному охолодженні → осмотичний шок).

Рішенням цієї проблеми може стати швидке охолодження: молекули води “застигають”, не встигнувши утворити кристалічну решітку, а також використання модифікованого розчину зі збільшеною схильністю до аморфного замерзання – кріопротекторів. Кріопротектор – речовина, що знижує патологічний вплив холоду на клітини крові.

У АСР215 як кріопротектори використовується гліцерин. Для зниження руйнівного впливу на клітини крові під час заморожування в АСР215 використовується поєднання оптимальної температурної кривої заморожування і захисної дії кріопротекторів.

Продовження терміну зберігання еритроцитів під час карантинізації

Як вже відзначили, для зниження ризиків передавання гемотрансмісивних інфекцій при переливанні крові та уникнення посттрансфузійних реакцій у пацієнтів, особливо при онкологічних захворюваннях або після пересадки органів, повинна здійснюватися карантинізація еритроцитів. Тобто, заготовлені компоненти можуть використовуватися тільки в тому випадку, якщо у донора не виникло захворювань протягом 14 днів після донації. У випадку з еритроцитами, які можуть зберігатися не більше 24 годин, питання карантинізації і пошук шляхів продовження терміну зберігання виходить на перший план.

АСР215 дозволяє заморожувати еритроцити і зберігати їх значно довше. Підготовлені та заморожені за допомогою АСР215 еритроцити можуть зберігатися до 30 років за умови дотримання відповідних правил зберігання в спеціалізованому морозильному обладнанні.

Досвід застосування АСР215. Компанія Biopharma Plasma

Апарат АСР215 від Haemonetics використовується в багатьох країнах світу, особливо активно їх стали застосовувати під час пандемії коронавируса. Апарат встановлено практично в кожній клініці в США, Італії, Ізраїлю, а також в країнах СНД і на Близькому Сході.

В Україні такий апарат лише один, його використовує компанія Biopharma – один з найбільших у Східній Європі виробників високотехнологічних медичних препаратів з плазми крові людини. Апарат працює на базі Сумського обласного центру крові і використовується зокрема для імунізації донорів. Це складна процедура, необхідна для заготівлі плазми з наявністю антирезузсних антитіл, з якої потім виробляється специфічний антирезусний антиглобулін, який рятує життя жінок з резус-конфліктом матері та плоду, а також новонароджених з гемолітичним захворюванням.

АСР 215 від Haemonetics: досвід застосування апарату в Сумському обласному центрі Служби крові

 

Апарат АСР215 – єдиний в світі апарат, що дозволяє зберігати еритроцити до 30 років. Це дає змогу державі забезпечити запас крові на випадок епідемій, стихійних лих та інших надзвичайних ситуацій. Додатково, медустанови постійно потребують переливання крові в екстрених ситуаціях: важкі травми, післяпологові кровотечі, анемія новонароджених у важкій формі, захворювання крові і ургентні операції. Всі вони потребують донорської крові – і її запаси повинні бути. Реальним вирішенням проблеми стане створення кріобанку донорської крові, щоб сформувати по-справжньому всеукраїнський її запас.

Будьте в курсі новин

    A