Укр
Рус Укр Eng

Необхідність внесення змін та доповнень до ДБН В2.2-10-2001 «Заклади охорони здоров’я» щодо систем медичного газопостачання

Медичні гази безпосередньо пов’язані з лікувальними процесами і процедурами, які щодня здійснюються в лікувально-профілактичних установах. Вони застосовуються для стимулювання дихальної діяльності, в лікуванні захворювань органів дихання, хірургії, кріохірургії, анестезіології, реанімації, пульмонології, ендоскопії, для калібрування медичного обладнання та газової стерилізації медичного обладнання. Особливо важливими є лікувальні гази і газові суміші, які необхідні для стимулювання дихання пацієнта у операційних блоках та реанімаційних відділеннях.

Постачання медичних газів є інженерною системою, організація якої відбувається ще на етапі проектування лікувальних закладів. При виконанні проектно-вишукувальних робіт з лікувального газозабезпечення закладів охорони здоров’я, сучасні проектні організації користуються основним, діючим на території України документом – ДБН В2.2-10-2001 «Заклади охорони здоров’я». Даний документ містить норми проектування лікувальних установ та їх комунікаційних мереж, більшість з яких було своєчасно переглянуто, змінено та доповнено в 2001 році та введено в дію на зміну СН 535-81.

Даний документ доповнюється цілою низкою посібників з проектування окремих видів і типів закладів охорони здоров’я, але на сьогоднішній день такого посібника з рекомендаціями по проектуванню систем лікувальних газів не випущено і проектні інститути користуються документом, що залишився з часів СРСР –  ВСН 10-78 «Инструкция по проектированию трубопроводов газообразного кислорода». З часу створення цього документу пройшло майже сорок років, а проектанти й сьогодні посилаються на цей посібник при виконанні проектно-вишукувальних робіт, що є вимушеним кроком у зв’язку з «інформаційним вакуумом» у даній галузі.

Системи стандартів медицини практично всіх країн орієнтовані на відповідність сучасним методам лікування та рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Найбільш авторитетною в даному напрямку є Організація Міжнародних Стандартів (ISO), яка займається розробкою та здійснює контроль за актуальністю нормативів, їх перегляд та введення в дію.

Системи лікувального газозабезпечення медичних установ країн Європейської спілки та багатьох інших регулюються та відповідають стандарту  ISO 7396-1, який було створено в 2002 році та переглянуто в 2007 році (ISO 7396-1:2007). Для порівняння, на території України діє стандарт для медичного кисню від часів радянського союзу – ГОСТ 5583-78, що відповідає європейському ISO 2046-73, який було створено майже пів століття назад. З того часу погляди медичної науки кардинально змінили свої напрямки та методики  лікування багатьох хвороб та патологічних станів організму людини, введення в практику яких неможливе без відповідного перегляду систем стандартизації будівництва лікувальних закладів. Беручи до уваги євроінтеграційний курс України, зведення її норм у відповідність з міжнародними стандартами є обов’язковим кроком на шляху до європейської спільноти.

Далі приведені рекомендації щодо перегляду нормативів для систем лікувального газозабезпечення медичних установ (пп.7.1 – 7.11 ДБН В.2.2-10-2001) та приведення їх у відповідність до міжнародних стандартів:

 1. Перелік лікувальних газів у п.7.1 ДБН В.2.2-10-2001 є недостатнім, оскільки не містить досить важливої частини трубопроводів лікувальних газів, який повинен завжди супроводжувати систему закису азоту – це система відведення відпрацьованих анестетичних газів.
 2. Пункти, що стосуються типу джерела кисню та його подачі (п.7.2, 7.3) не відображають важливість безперервної подачі кисню до ліжка пацієнта, оскільки саме від подачі цього лікувального газу напряму залежить життя пацієнтів в операційних та реанімаційних відділеннях. Забезпечення киснем відділень закладів охорони здоров’я повинно здійснюватися подібно 1-й категорії електрозабезпечення, а саме – мати основне, другорядне та резервне джерела. Також до джерел подачі кисню мають бути включені системи концентрації кисню, як альтернативні джерела забезпечення киснем лікувальних установ. Враховуючи катастрофічну ситуацію в деяких регіонах України з постачанням медичного кисню від кисневих заводів, постійним здороженням собівартості та збільшенням витрат на доставку кисню в регіони, концентраційні системи є альтернативним, а в деяких регіонах нашої країни і єдиним виходом при вирішенні проблеми забезпечення лікувальних закладів цим необхідним лікувальним газом.
 3. п.7.5, що стосується підведення закису азоту потрібно доповнити: кожна точка підведення наркозного газу повинна мати відповідну точку системи відведення відпрацьованих інгаляційних анестетиків.
 4. У зв’язку з активним розвитком та впровадженням лапароскопічної хірургії в медичній практиці пункт 7.6, що стосується підведення вуглекислого газу потребує доповнень: підведення вуглекислого газу необхідно передбачати в ендоскопічні операційні.
 5. Сучасні медичні прилади, які зареєстровано в МОЗ України та активно закуповуються за державні кошти, потребують два стандарти стисненого медично-чистого повітря тиском 4 бар для наркозної та дихальної апаратури та тиском 7бар – для хірургічного пневмоінструментарію. Таким чином п.7.8, що стосується підведення стисненого повітря необхідно доповнити: також підведення трубопроводів стисненого повітря необхідно передбачати в операційні, наркозні, реанімаційні зали, пологові, палати інтенсивної терапії та опікового відділення, палати новонароджених і недоношених дітей, післяопераційні палати. Тиск та допустимий потік повітря визначається медичним обладнанням, що використовується в перерахованих приміщеннях.
 6. Оскільки для систем лікувальних газів необхідним є використання сумісних матеріалів та методик зварювання, що забезпечуватимуть адекватне та безпечне функціонування системи в лікувальному закладі п.7.8 підлягає повному перегляду та зведенню його у відповідність з європейським нормативом EN13348 (Мідь та мідні припої – безшовні, круглі мідні труби для медичних газів чи вакууму).

Таким чином, діючі на території України ДБН В2.2-10-2001 «Заклади охорони здоров’я» підлягають перегляду та зведенню у відповідність до наступних міжнародних нормативних документів:

 • ISO 7396-1, Системи трубопроводів медичних газів;
 • ISO 5359, Шлангові з’єднання низького тиску для використання з медичними газами;
 • ISO 8573-1, Стиснене повітря – частина 1;
 • ISO 9170-1, Термінальні пристрої систем трубопроводів медичних газів – частина 1;
 • ISO 10083, Концентратори кисню для використання з системами трубопроводів медичних газів;
 • ISO 10524-2, Регулятори тиску для використання з медичними газами – частина 2;
 • ISO 15001, Анестезіологічне та респіраторне обладнання;
 • ISO 21969, Гнучкі з’єднання високого тиску для використання з медичними газами;
 • EN 13348, Мідь та мідні припої – безшовні, круглі мідні труби для медичних газів чи вакууму.

Будьте в курсі новин

  A